Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Kapsamı Nelerdir?

0
310
Zorunlu Trafik Sigortası

Günümüzde araç kullanımı lüks yerine zaruret durumuna geldi. Modern yaşam içerisinde vakit kazanmak ve konforlu bir yolculuk geçirmek amacıyla araç alan insan sayısı her geçen gün artıyor.  Aracın kullanımı esnasında yakıt, periyodik bakım, arıza gibi insanların para harcamasını gerektirecek ihtiyaçlar ortaya çıksa da elde edilen ulaşım kolaylığı buna değiyor. Her araç sahibinin çok iyi bildiği zorunlu trafik sigortası da olmazsa olmaz denilebilecek önemde bir meseledir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? 

Kaza anında karşı tarafta oluşabilecek maddi ve bedeni hasarların resmi olarak güvence altına alınabilmesi için araç sahipleri tarafından yapılması mecbur kılınan sigorta türüne zorunlu trafik sigortası diyoruz.

Bir aracın zorunlu trafik sigortası yapılmadan trafiğe çıkması yasaktır. Zorunlu trafik sigortası yapılmadan bir aracın trafiğe çıktığı tespit edilirse ciddi yaptırımlar uygulanır. Bu sigorta türü ülkemiz sınırları içerisinde trafiğe çıkan araçlar için geçerlidir. Türkiye sınırları dışında geçerliliği yoktur. Yanlış bilinen bir konuya da açıklık getirelim. Zorunlu trafik sigortası yapılan aracın kaza anında gördüğü zarar bu sigorta üzerinden karşılanmamaktadır. Bu sigorta türü ile yalnızca karşı tarafta hasar gören aracın zararı giderilmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortasının trafiğe çıkan her araç için yaptırılması ve düzenli olarak yenilenmesi mecburidir. Bu işlemler yapılmadan trafiğe çıktığı tespit edilen araçlar trafikten men edilerek bağlanır. Bundan sonra aracın geri alınması uzun ve maliyetli bir süreçtir.

Zorunlu Trafik Sigortasının Kapsamı Nedir?

Kaza anında karşı tarafta oluşabilecek can kaybı, yaralanma, maddi hasar gibi durumlarda ödenecek tutarlar değişkenlik göstermektedir. Bu tarz durumlarda karşı tarafa ödenecek rakamda her yıl güncellenmektedir. Zorunlu trafik sigortası primlerindeki rakam artışlarının nedeni de bu güncelleştirmelerden kaynaklanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here