Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası

0
167
Zorunlu Mali Trafik Sigortası

Trafik sigortası, trafik kanununa göre poliçede tanımlanan kurallar neticesinde motorlu taşıtların herhangi ölümlü veya hasarlı kazaya karışması durumunda karşı tarafın zararını karşılamak amacı ile uygulanan sözleşmedir.

Devlet ve kamu tüzel kişilerine ait araçlar ile yabancı plakalı araçlarda sigorta kapsamındadır. Kaza riski fazla olan, yaş olarak daha küçük olan ve araç kullanım süresi daha az olan kişilerde sigorta bedeli diğer kişilere nazaran daha fazla çıkabilir. Aracın model yılı, motor gücü, maddi değeri gibi kriterlerde sigorta bedelini etkiler.

Sigorta Geçerliliği ve Sigorta Dışı Kalan Durumlar

Zorunlu Mali Trafik Sigortası

Motorlu taşıtlara uygulanan Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası geçerlilik tarihi 1 yıldır. Sigortanın kapsamında yer alan haklardan herhangi kaza durumunda faydalanmak için Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde olmak şartı vardır. Bazı durumlarda sigorta kapsamındaki haklardan faydalanamayız. Bu durumları sıralamak gerekirse;

  • Aracın alkol ve uyuşturucu alınarak kullanılması
  • Aracın trafiğe uygun olmayan şekilde trafiğe çıkarılması
  • Aracın yasal izinleri olmayan yarışmalarda veya gösterilerde bulunması
  • Araç sahibinin izni olmadan gasp veya hırsızlık sonucu oluşan zararlarda
  • Aracın terör ve sabotaj benzeri eylemlere katılması durumda

Trafik Sigortasından Nasıl Zarar Karşılanır?

Hasarlı veya ölümlü bir kaza oluşması durumunda araç sahipleri, öncelikle kaza tespit tutanağı ile kazanın bilgilerini ve şeklini kayıt altına alırlar. Eğer taraflar arasında anlaşmazlık oluşmuş ise en yakın trafik polisi eşliğinde tutanak tutulabilir. Daha sonra aracın hasar resimleri alınarak trafik sigortanızı yapan firma yetkilisi ile irtibata geçilmelidir. Sigorta şirketi değerlendirmesi sonucu var olan kusur oranlarına göre araçların maddi hasarlarının karşılanması sağlanır.

Trafik Sigortası Hasar Bedeli Geri İstenebilecek Durumlar

Bazı şirketler ölümlü kazalarda hasar ücretini karşılasa da mahkemeye intikal eden durumlarda karar sonucuna göre tahsil edilen tutarın bir kısmını veya tamamını müşterilerinden talep edebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here