Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Açmak

0
190
Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Bakanlar Kurulu kararı ile 16 Aralık 2015 tarihinde devlet katkısı ile çeyiz hesabı açılması işlemleri resmi olarak başladı. 24 yaşını doldurmamış ve daha önce hiç evlilik yapmamış Türk vatandaşları hesap açtırma hakkına sahip oldular.

Çeyiz hesabı uygulaması ile en az 3 yıl boyunca hesaba en az 125 TL, en fazla 1250 TL aylık yatırmayı taahhüt edenler hesapta biriken para oranınca %10 ile %20’si kadar devlet katkısı sağlanır. Tüm şartların oluşması durumunda ilk evliliğini 27 yaşından önce yapanlar devlet katkısından yararlanır. Düzenli ödemeleri aksatanlar devlet katkısından yararlanamazlar.

Hangi Bankaya Hesap Açılabilir?

Çeyiz hesabından faydalanmak isteyen vatandaşlar Ziraat Bankası şubelerine başvurarak çeyiz hesabı açtırılabilir. Herhangi aksi durumda hesap kapatılmak istenirse 36 ay birikim olmayan hesaplarda devlet katkısı verilmez.

Diğer Şartlar Nelerdir? Hangi Oranlarda ve Ne Kadar Katkı Alınır?

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısı

Hesabınızdan sadece 2 defa para çekme hakkına sahip olursunuz. Hesabınıza para yatırma dönemlerini aylık veya üç aylık olarak belirleyebiliriz. Devlet katkısı 36-47 ay olan hesaplarda %10 katkı oranı ile Devlet katkısı 48-59 ay olan hesaplarda %15 katkı oranı ile Devlet katkısı 60 ay ve üzeri olan hesaplarda %20 katkı oranı ile hesaba para aktarımı olur.

Para aktarımı ancak evlilik sonrası evlilik cüzdanı ve evlendirme dairesinden alınacak ilk evlilik olduğuna dair yazı ile ziraat bankasına başvurulduğu zaman 2 ay içerisinde alınabilir.

Hangi Koşullarda Hesap Sona Erer?

Aynı aylık ödeme dönemi içerisinde 12 aylık süreç içerisinde 3 kereden fazla ödemenin aksatılması durumunda, 3 aylık ödeme dönemi içerisinde 12 aylık süreçte 1 kereden fazla ödemenin aksatılması halinde, aynı dönem içerisinde iki kereden fazla para çekilmesi durumunda, para çekildikten sonra hesapta kalan tutar asgari tutarın altında kalırsa vatandaşlar devlet katkısından yararlanamazlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here