Yatırım Fonu Nedir?

0
318
Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım fonu açıklamasını yapmadan önce portföyü incelemek gerekir. Bir kurum ya da bireyin sahip olduğu tüm varlıkların tamamına portföy denir. Yatırım fonu ise yatırım yapılan sermaye piyasası araçları (Örneğin; Hisse senedi, bono, tahvil, kira sertifikası, ters repo vs. gibi) ve altın gibi değerlerdir.

Yatırım fonları; vatandaşlardan topladıkları fonlar karşılığı sermaye piyasasına ait araçlar ile altın gibi diğer değerli madenlerden oluşan portföyleri idare ederler. Bu fonlara dahil olan vatandaşlar ise yatırımcı olarak ifade edilirler. Her bir yatırımcı sahibi olduğu portföyün bir bölümünü temsil eden katılma payından satın alarak fona katılımı sağlanmış olur. Tasarruflarını değerlendirmek isteyen kişiler şirketlerden, kuruluşlardan ya da menkul kıymet borsalarında satın aldıkları hisse senedi ya da kira sertifikası alarak paralarını değerlendirmiş oluyorlar.

Menkul kıymetlere yatırım yapmak biraz daha farklı bir durum olduğu için uzmanlık ve bilgi birikimi gerektirir. Ayrıca kişisel birikimler genelde yeterli kazanca ulaşamadıklarından bunlarla meydana getirilen portföylerde gerekli risk dağılımları yapılamaz ve bu da anaparada risk oluşturabileceği gibi portföyün getirisi açısından da önemlidir.

Yatırım Fonu Getirisi Nedir?

İlk önce fon sahip menkul kıymetlerden kar payı veya faiz geliri elde edilir. Fon olarak kazanılan tüm gelir, fon portföy değerine yansıtılır. Portföyle bulunan değerlerin alım satımı ise şöyle gerçekleşir. ; Fonun sahip olduğu menkul kıymetin değeri yükselebilir ya da düşebilir. Eğer fon, menkul kıymetin fiyatı arttığında satarsa sermaye kazancı elde etmiş olur ve bu kazancı fon değerine yansıtır.

Menkul kıymetlerin piyasa değerlerini yükseltmek için ise; Eğer yatırım fonu, menkulün değerinin yükselmesine rağmen elinden çıkartmıyorsa böylece katılma paylarının fiyatı yükselir. Yüksek fonun toplamda ki değeri yatırımın yüksek değerli bir yatırım olduğunu gösterir. Bunun sonucunda ise yatırımcılar katılım paylarını sattıklarında, yatırım fon portföyünde o güne kadar gerçekleşen değer artış veya azalmasından paylarını düşeni alırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here