Warren Buffett Kimdir?

0
49
Warren Buffett Kimdir?

Dünyanın en çok tanınan finansçısı, borsa uzmanlarından biri olan Warren Buffett, bunun yanı sıra da Amerikalı bir iş adamı ve hisse senedi yatırımcısı olarak lanse edilmektedir. Berkshire Hathaway yatırım şirketinin sahibi olmasıyla da bilinen Buffett, 30 Ağustos 1930 yılında Nebraska eyaletinde dünyaya gelmiştir.

Dünyanın sayılı zenginlerinden olmasına rağmen hiçbir zaman çevresindekilere o pencereden bakmayan ve oldukça mütevazi olan Warren, ülkemizde yazdığı kitaplar ile tanınırken borsacılar tarafından da tanınmakta. Şunu da eklemekte fayda var ki 2006 yılında Forbes Milyarderler Listesinde ikinci iken, 2008 yılında ise aynı listede dünyanın en zengin insanı olmuştur.

Warren Buffett Neden Ülkemizde Popüler?

Warren Buffett

Ülkemizde borsa yatırımcı sayısı oldukça fazla durumda. Bu kişiler borsadan para kazanmak için çeşitli yollara başvurmakta. Nitekim Warren Buffett, dünyanın sayılı finansçılarından olmakla birlikte hazırladığı kitaplar ile de dünyada tanındık biri konumunda. İşte bu kitapları ülkemizde de popüler olan Warren, ülkemiz borsa yatırımcıları arasında oldukça popüler biri.

Warren Buffett Hakkında Diğer Bilgiler

2006 yılında Forbes Dergisi Milyarderler Listesi‘nde ikinci olan Warren Buffett, aynı yıl Berkshire Hathaway şirketinin 31 milyar dolarlık hisse devrini gerçekleştirmiştir. Bu deviri de Bill ve Melinda Gates Vakfı’na yapmıştır. Bu bağı Amerika tarihinin en büyük bağışı olarak kayıtlara geçmiştir.

Buffett’in, borsa ile tanışması 1951 – 1952 yıllarında Nebraska Üniversitesi’nde “Yatırım İlkeleri” dersi ile gerçekleşmiştir. 1954 yılında üniversiteden bir profesörünün teklifiyle bir şirkette çalışmayan başlayan Buffett, 1956 yılında Buffett Associates LTD. şirketini kurdu. 1962 yılında ise şimdiki Berkshire Hathaway şirketinin Buffett Partnership’in temellerini atmış oldu.

Şu anda 75 yaşında olan Buffett, kalan servetini üç çocuğuna ve karısı adına kurulan Susan A. Buffett Vakfı‘na bırakacağını açıkladı.

Warren Buffett Kitapları ve Önerdiği Kitaplar

  • Akıllı Yatırımcı – The İntelligent İnvestor
  • Security Analysis
  • Sıradan Hisseler Sıradışı Karlar
  • The Outsiders
  • Business Adventures
  • Die Essays von Warren Buffett
  • Warren buffett berkshire hathaway letters to shareholders 1965-2012
  • Gems from warren buffett: wit and wisdom from 34 years of letters to shareholders
  • Talks to mba students
  • Warren Buffett’s Interview with the Financial Crisis İnquiry Commission

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here