Vergi Borcu Yapılandırma

0
442
Vergi Borcu Yapılandırma

Ülkemizde kalkınma ve refah düzeyinin artması için devletin en önemli gelir kaynağı vergi kullanılmaktadır. Ancak zaman zaman hem bireyler hem kurumlar vergi borcu nedeniyle sorun yaşayabiliyorlar. Vergi borcu, son yıllarda oldukça önemli bir sorun haline gelmekle birlikte vergi affı ile bireyler borçları bir şekilde ödeyebilmektedir. Vergi borcu yapılandırması son dönemde milyonlarca kişi tarafından tercih edilmiştir. Sizlerde vergi borcunuz olup olmadığını kontrol edebilmek için vergi borcu sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Ülkemizde vergiler, Maliye Bakanlığı tarafından toplanmaktadır. Maliye Bakanlığı, vergi konusunda vergi dairelerinin yükünü azaltmak için internet üzerinden online olarak vergi sorgulama, vergi borcu ödeme gibi işlemleri yaptırmaktadır.

Vergi Borcu Sorgulama

Vergi Borcu Sorgulama

Vergi borcu sorgulamasını Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden yapabiliyorsunuz. Sorgulama yapabilmek için Vergi Borcu Sorgulama linkine tıklayınız. Burada gerekli bilgileri doldurarak sorgulama yaptığınızda borcunuz varsa karşınıza çıkacaktır. Aynı zamanda E-Devlet üzerinden de bu işlemi yapabilirsiniz.

Vergi Borcu Yapılandırma

Yıllarca birikmiş vergiler, en sonunda devlet tarafından toplanma aşamasında büyük bir yük ortaya çıkarır. Belki haberi olmayanlar belki de vergi ödemek istemeyen kişiler bu borcu yıllarca ödemezler ve en sonunda çok büyük borçlar ortaya çıkmaktadır. Vergi borcu çok yüksek olan kişiler bu borcu taksitlere böldürebilmektedir. Vergi borcu yapılandırması adı verilen bu yöntem ile yüz binlerce vatandaşımız mağdur olmadan ödeyebilirler.

Vergi borcu yapılandırma işlemi trafik cezalarından gümrük vergilerine kadar birçok konuyu kapsamaktadır. Bu borçlar 6, 9, 12 ve 18 aylık taksitler ile bölünebilmektedir. Vergi borcu yapılandırması, ana paranın taksitlendirilerek ödenmesi ve geçmiş dönemde de borca yönelik cezaların kaldırılmasını kapsamaktadır.

Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Vergi borcu yapılandırmasından önce borç durumunuzu sorgulamanız gerekir. Sorgulamadan sonra hangi vergi dairesine borçlu olduğunuzu öğrenirsiniz ve başvurunuzu yaparsınız. Başvurunuzu doğrudan veya dilekçe ile posta yoluyla yapabilirsiniz. Nitekim son dönemde internet üzerinden de bu başvurular yapılabilmektedir.

İnternet üzerinden vergi borcu yapılandırma işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesine girdikten sonra istenilen bilgileri doldurursunuz. Borca ilişkin bölümde telefon, adres ve e-posta bilgileri gibi iletişim bilgileri girilerek yapılandırılmak istediğiniz borçlar seçilir ve ödeme bölümünde taksit sayınızı belirleyebilirsiniz. Sonrasında borçlu il ve ilçe vergi dairesi seçilerek EVET seçeneği ile işlem onaylanır.Sonrasında yapılandırma işlemi tamamlanır.

Vergi Borcu Ödeme

Vergi Borcu Yapılandırma

Ödeme işleminizi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi hizmeti üzerinden yapabilirsiniz. Ödemenizi kredi kartı, banka kartı ile yapabilirsiniz.

Vergi Borcu Affı

Vergi borcu affı, belirli dönemler belirli kişileri kapsayarak çıkmaktadır. Şu anda af ile ilgili bir çalışma yoktur. Örneğin 2017 yılında 6736 sayılı kanun ve 7020 sayılı kanun kapsamında af çalışması yapıldı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2018 yılında bir vergi affının söz konusu olmadığını belirtti.

Paylaş
Önceki İçerikQtum Nedir?
Sonraki İçerikArdor Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here