Vadeli Mevduat Nedir?

0
244
Vadeli Mevduat Nedir?

Birikim yapmanın özünde ihtiyaç fazlasını kullanmamak bulunur. Para birikimi sağlamak için de önerilen farklı birikim yöntemleri mevcuttur. Bunlardan en bilinenleri vadeli mevduat, altın ya da taşınmaz yatırımı yapmaktır.

Vadeli mevduat kişinin hesabındaki likidite olarak sayılabilen tüm mali kaynaklarını, belirli bir süreliğine bir finans kuruluşuna emanet etmesi ve karşılığında getiriden pay alması sistemine dayanır. Uzun yıllar boyunca paranın faize yatırılması olarak hak arasında kabaca tasvir edilmiştir.

Sistemin Kazanç ve Risk Durumu

Emanet ettiğiniz diğer bir ifadeyle borç verdiğiniz mali kaynaklarla yatırım yaparak tüm riski sizin yerinize bankalar üstlenmektedir. Anaparanızın size vade sonunda verileceğinin garantili oluşu başka bir artı yöndür. Sistem süre sonuna kadar piyasada meydana gelen faiz dalgalanmalarından etkilenmediği için de sabit getiri kaynağıdır. Vade süresi emanetçinin gözetim ve kararında olup, bu süreye göre anlaşılan faiz oranı ortaya çıkar. Yatırılan paranın miktarı da diğer bir getiri belirleyen ölçektir.

1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl olarak seçenekler ve bankadan bankaya sayılan faktörler ışığında değişen faiz oranlarıyla uygun görülen kurumla anlaşma sağlanır. Vade sonlanmadan sistemden ayrılmayı isteyen yatırımcı ise anlaşılan faiz oranından feragat edip asli parasını alarak sistemden ayrılabilir. Her bankada kişi başına 100 bin TL devlet garantisine alındığından ana paranız hem sistem hem de devlet kanalıyla çift yönlü olarak korunur.

Kazanca Dönüştürülmesi

Vadeli Mevduat ile Kazanma

Mevduat hesabınızın yanına TL ya da döviz olarak tercihinize göre açabileceğiniz vadeli mevduat hesabınızı ekleterek başlayabilirsiniz. Ayrıca e-mevduat adıyla yeni nesil şubesiz bankacılık kullanarak daha yüksek faiz oranlarının yakalanması da mümkündür. Elde edilen faiz geliri seçtiğiniz yönteme göre vade sonunda mevduat hesabınıza aktarılmakta, aksi belirtilmediği müddetçe vadesi yenilenip sürekli sistem içinde kalınmak suretiyle banka tarafından işletilmeye devam edilmektedir.

Faiz Gelirinizden Vergi Kesintisi

Elde ettiğiniz vadeli mevduat gelirinizden taahhüt ettiğiniz süreye göre değişmekle birlikte stopaj vergisi ödemeniz gerekir. Oranı %10 – %15 arasında farklılık göstermekte olup, otomatik olarak vade sonunda hesabınıza kaydedilen faiz kazancınızdan kesilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here