Türkiye’de Bitcoin Yatırımcıları ve Beklentiler

0
703

Dijital para birimleri, dünya genelinde adından sıkça söz ettirmeye devam ederken, Türkiye’de de etkisini hızlı bir şekilde göstermeye başladı. Güvenilir olması ve yatırım araçları arasında kıyaslama yapıldığında, geri dönüşü en fazla olan birim olması, ülkemizdeki yatırımcıları etkilemiş durumdadır. Ancak, Bitcoin beklentileri konusunda yaptığımız araştırmalarda, Türkiye’de bulunan yatırımcıların yavaş yavaş ümitsizliğe kapıldığını görmekteyiz. Çünkü, her yatırımcı, net bir yatırım yapmak istemektedir.

Bitcoin birçok ülke tarafından tanınmadığından ve ülkelerin teker teker yasaklamalara gitmesinden dolayı, yatırımcılar zarar edecekleri düşüncesi ile adeta ne yapacaklarını şaşırmıştır. Bununla birlikte, Bitcoin yatırımcılarının zengin olduğunu duyan binlerce kişi, bu piyasaya nasıl gireceğinin yollarını ararken, binlerce Lira değerindeki dijital para birimlerini görünce, adeta şaşkına dönmektedir.

Bitcoin Yatırımı Ne Kadar Doğru?

Bitcoin’e yatırım yapacak olan kişiler, yukarıda da belirttiğimiz gibi satın alım fiyatlarının yüksek olmasından dolayı geri adım atmaktadırlar. Ancak, şuan binlerce Lira’ya ulaşmış olan Bitcoin için, en karlı ve geri dönüşü kısa sürede olacak yatırım türü, Bitcoin madenciliğidir.

Bitcoin beklentileri arasında sık sık karşımıza çıkan madencilik kavramı, yatırımcıların gereken bilgisayar ve yazılım sistemlerini kurarak, kendi Bitcoin ya da alt coinlerini üretmeleri anlamına gelmektedir. Her ne kadar bu yazılımların kurulması maliyetli olsa da, uzun dönemde yatırım bütçesini ve üzerindeki karı fazla olmaktadır.

Bitcoin Neden Yasaklanıyor?

Bazı ülkeler, ödeme işlemlerinde Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin tercih etmesi sebebiyle, kendi ekonomilerinin zarar görmemesi adına, Bitcoin kullanımını yasaklamoştır. Bunun en basit örneği ise Çin’dir. Dış ticaret konusunda söz sahibi olan Çin, bu kararı Bitcoin’in Yuan yerine tercih edilmesinin ardından aldığı ile gündeme gelmişti. Aynı durumu Türkiye açısından ele aldığımız zaman, henüz gelişimini sürdüren bir ekonomiye sahip olduğundan dolayı, Bitcoin kullanımı ve yatırımcılarının sayısı arttıkça, yeni engellemelerin geleceği bilinmektedir. Zaten net bir şekilde Bitcoin tanınmadığından dolayı, kişiler ilk zorluğu burada yaşamaktadır.

Aracı firma bularak yatırım yapacak kişiler zorluk yaşarken, bir kısım kişiler de tam araştırma yapmadan yurtdışı kaynaklı firmalar üzerinden Bitcoin ve alt coin alımı yapmıştır. Bu da, piyasaya ve dijital para geleceğine yönelik olumsuz sonuçları doğurmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here