T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Tarihçesi

2
388
Ziraat Bankası

T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye’de bulunan üç kamu bankasından biridir. 1863 yılında Osmanlı Devleti döneminde Mithat Paşa Pirot Kasabası’nda kurduğu Memleket Sandıkları isimli imece usülü yardımlaşma derneği tarzındaki bu şirket sonrasında Ziraat Bankası olarak 15 Ağustos 1888 tarihinde faaliyete geçmiştir.

Tarımla uğraşan kişilere destek sağlayan Ziraat Bankası kurulduğu günden itibaren asıl amaç olarak da bunu edinmiştir. O sıralarda tefeci olarak adlandırılan kişiler günde yüzde 900’e varan oranlarda faiz işletmekte ve çiftçilerin ellerinde ne var ne yok almaktaydılar. Bu nedenle Ziraat Bankası oldukça önemli bir girişim olarak adlandırılabilir.

Ziraat Bankası Genel Bilgiler

TC. Ziraat Bankası

1988 yılında tam anlamıyla faaliyete geçen Ziraat Bankası, Menafi Sandıkları adı verilen yardım kuruluşunun da tüm hisselerini ve mal varlıklarını bünyesine almıştır. 1900’lü yılların başında giderek kötüleşen ekonomi, 600 yıllık imparatorluğu da beklenen sona yaklaştırmaktadır.

Kötüleşen ekonominin içerisinde Ziraat Bankası, çiftçilere yardımcı olması için 23 Mart 1916 tarihinde bir yasa çıkarır. Bu yasanın birinci maddesi “Ziraat Bankası çiftçilere kolaylık sağlamak ve tarımın gelişmesine yardımcı olmak için kurulmuştur” şeklindedir. Yani Ziraat Bankası bu amaçla tahvil çıkartabilecek, tarım işletmelerine ortak olabilecek, tohumluk, hayvan, tarım aletleri ve benzeri malzemeleri temin edip peşin ya da kredili olarak çiftçilere verebilecek, gereğinde satın aldığı toprakları çiftçilere dağıtabilecektir.

Nitekim savaş boyunca Ziraat Bankası, askeri birliklere ve cephelere nakdi destekte de bulunarak savaşın gidişatı için önemli bir rol oynamıştır. Mustafa Kemal Paşa’nın emirleriyle çıkarılan Mükellefiyet-i Ziraiye Nizamnamesi bankanın cephede savaşan çiftçi askerlerinin ailelerine yapacağı yardımların esaslarını belirlerken, gümrüklerdeki ziraat alet ve edevatıyla tohumlukların dağıtılması görevini de hep Ziraat Bankası’na vermiştir.

Ziraat Bankası Şube ve Çalışan Sayısı

Ziraat Bankası yurtiçinde 1759 şube ile hizmet vermektedir. Aynı zamanda da yurtdışında 29 şube ile hizmet vermekedir. Bugün itibariyle Ziraat Bankası 24.374 çalışanı ile hizmet vermektedir.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri444 00 00 numarası ile hizmet vermektedir. Ayrıca 0850 220 00 00 numarasından da hizmet vermektedir. Bu numara üzerinden çeşitli destek konuları bulunmaktadır. Şubeden yapabildiğiniz birçok işlemi bu numaralar üzerinden yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Destek Konuları

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri, sesli yanıt sistemiyle de hizmet veriyor. Sesli yanıt sistemi son teknoloji ile donatılarak müşterilerine destek veriyor.

Ziraat Bankası Telefon Bankacılığı aracılığıyla yapacağınız işlemleri için İnternet Bankacılığı ve Cep Şube’de kullandığınız telefonlar için tek şifre tanımlayarak kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Telefon Bankacılığı ile aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz;

  • Hesabınızla ilgili; bakiye, İban, hesap numarası ve müşteri numarası bilgilerini öğrenme.
  • Kart İşlemleri
  • Şifre İşlemleri
  • İnternet Bankacılığı Teknik Destek
  • Telefon Bankacılığı İşlemleri (TB Şifresi)
  • OGS – HGS İşlemleri
  • Diğer İşlemler (Bilgi Alma)

2 YORUMLAR

  1. Bu makaleyi sonuna kadar merak ederek okudum ve en sonunda güzel bir yere değinmişsiniz İstanbul da yaşadığım için bir çok gişeden geçiyorum ve hgs yüklemesi için ziraat kartımı kullanıp gişe başında arabayı istop ettirip bakiye yüklemesi yapıyodum ama makalenin sonunda Ziraat bankasının hgs yaptığını söylediniz artık o yöntemi deneyecem teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here