Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

0
597
Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Hayalleri süsleyen arabalar, evler için gerekli miktar birikimi olmayan veya acil nakit ihtiyacı olan vatandaşlar soluğu bankalarda almaktalardır. Bankaların sağlamış olduğu kredi imkânları ile gelecek için yatırım yapmak veya yüksek miktarda nakit gerektiren ihtiyaçları gidermek için en etkili yollardan birisidir. Hal böyle olunca herkes ihtiyaçları doğrultusunda kredi başvurusu yapmaktadır. Ancak bazı vatandaşlar yanlış hesaplamalar veya aylık gelir gider planlarından oluşan dalgalanmalar nedeni ile bankalar ile sorun yaşayabilmektelerdir.

Kredi geri ödemelerinde oluşan gecikmeler direk olarak bankalar ile olan ticaretinizi olumsuz etkilemektedir. Oluşan gecikmeler doğrultusunda bankalar bazı politikalar izlemektelerdir. Banka sicillerinin bozulması veya müşterilerini kara listeye almak bunlardan arasında yer almaktadır. İkisi birbirine karıştırılsa da aralarında bir ayrım vardır. Sicilin bozulması ödemelerin gecikmesi nedeni ile kredi notunda oluşan düşüklüğü temsil etmektedir. Kara liste ise kredi verilemez anlamına gelmektedir.

Bozuk Sicile Kredi Veren Bankalar

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Sicil bozuklunun en önemli etkisi kredi notuna olan etkisidir. Bankalar için oldukça büyük önem teşkil eden kredi notu hem kullanmak istediğini kredi miktarında rol oynarken hem de kredinin olumlu sonuçlanmasında etkilidir. Bankalar için referans oluşturan kredi notu düzenli ve zamanında yapılan ödemeleri temsil eder nitelik taşımaktadır. Bu da bankalar gözünde güvenirliğinizi temsil etmektedir. Riskli bölge olarak adlandırılan ve düşük kredi notu anlamına gelen bölge içinde bulunmak, kredi başvurunuzun onaylanması konusunda sorun çıkmasına sebep verebilmektedir.

Bozuk sicile kredi veren bankalar bazı kriterlere ihtiyaç duymaktalardır. Kredi notu düşük ve bozuk bir sicile sahip vatandaş, kefil, ipotek gibi yöntemler ile kredi başvurusunda bulunabilmektelerdir. Üzerlerinde bulunan mülkleri teminat olarak gösterip, geri ödemeler yapılmadığı taktirde haciz işlemlerinin başlatılacağını kabul etmeleri taktirde kredi alabilmektelerdir.  Ayrıca bankalar tarafından gönderilen eksperler teminat olarak gösterdiğiniz mülkün değerinin kredi miktarınızı karşılayıp karşılamadığına karar vermektelerdir. Bu süreçlerde sorunsuz ilerlenir ise krediniz onaylanacaktır.

Bozuk Sicil İle Kredi Almak

Bozuk sicil ile kredi almak için bir diğer yöntem ise kefil seçeneğidir. Bankalar öncelik ile kefil gösterdiğiniz kişinin bankalar ile olan ilişkisini incelemektedir. Eğer bir sorun ile karşılaşılmaz ise kredi başvurunuz onaylanacaktır. Nerede ise tüm bankalar aynı süreçleri esas almaktalardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here