SGK Çocuk Parası Alma Şartları 2018

0
131
SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Günümüz şartlarında çocuk yardımları çocuk sayısına göre artmaktadır. Devletin çalışanlara yardım sağlamak amacıyla verdiği bu yardımlar konusunda merak edilen birçok konu bulunuyor.

Bu yardımların miktarı, bu yardımları almak için gerekli şartlar ve ne zamana kadar alınacağı gibi konular merak edilenler arasında oluyor.

SGK Çocuk Parası Nedir?

Bu yardım 2015 yılının Mayıs ayından sonra doğmuş olan çocukları kapsamaktadır. Bu tarihten sonra doğan çocuklara verilmektedir. Annesi veya babası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her çocuk için bu ödeme gerçekleştirilir. Bu ödeme bazı kesimler tarafından yanlış anlaşılmakta ve devamlı olarak verileceği düşülmektedir fakat bu ödeme her çocuk için 1 kereye mahsus gerçekleştiriliyor.

Bu Yardımın Ücreti Ne Kadar?

Çocuklar için SGK tarafından verilen yardımın miktarı her doğan çocuk için değişiyor. İlk doğan çocuk için SGK 300 TL’lik bir ödeme gerçekleştiriyor. 2. Çocukta ise bu miktar 400 TL’ye yükseliyor. 3. Çocuk da yapılan ödeme ise 600 TL oluyor. Doğan çocuk için, doğum sırasına göre 300-600 TL arasında bir ödeme gerçekleştiriliyor.

Ödemeler Başvurudan Kısa Bir Süre Sonra Yapılıyor.

Gerekli şartları yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra yaklaşık olarak 1 ay gibi bir sürede bu yardımı almanız onaylanıyor. Paranız PTT aracılığıyla size ödenir. Ödemenin gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenmek için ALO 170 hattını arayabilir veya size en yakın PTT şubesine giderek bilgi alabilirsiniz. Şartları sağlamanız halinde ödemeniz gerçekleşmiyorsa ALO 170’den daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ne Gibi Şartlar Gerekiyor?

Öncelikle herhangi bir sosyal güvence sahibi olmanız gerekmiyor. Gerekli şartlardan birisi anne ve babadan en az birisinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Diğer bir şart ise bu ödemeler sadece 2015 yılında ve Mayıs ayının 15. Gününden sonra doğan çocuklar için bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Ek Bazı Yardımlar Da Bulunuyor.

Bu yardımın yanı sıra devlet tarafından farklı farklı verilen yardımlar da bulunuyor. Bunlardan bazılarını da eğer şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz. Doğum rapor parası, agi, emzirme parası gibi ek ödemeler de alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here