Serbest Piyasa Nedir?

0
711
serbest piyasa nedir

Sizlere bu yazımızda serbest piyasa nedir, konusunda bilgi vermek istiyoruz. Serbest piyasa her türlü alım satım durumlarının rekabet şartları içerisinde özgür olarak yapıldığı piyasadır. Mal piyasaları, üretim faktörleri piyasaları gibi çeşitli alanlarda kullanılması mümkündür.

Fiyatların resmi olarak belirlendiği durumlarda resmi kanunun dışında oluşan piyasaya paralel piyasa veya diğer adıyla serbest piyasa olarak tanımlayabiliriz. Yabancı paralar için ise serbest kur olarak bilinmektedir. Serbest kur sisteminde yabancı paraların rahatça alınıp satılması mümkündür. Fiyatlar arz ve taleple belirlenmektedir. Ekonomide piyasa ve merkez bankası tarafından belirlenenin dışında serbestçe oluşan kura paralel piyasa veya serbest piyasa denilmektedir. Birde bu durumun tam tersi konuma sahip olan ekonomik planlama vardır. Ekonomik planlamanın ne olduğunu merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyun.

Ekonomik Planlama Nedir?

Ekonomik planlamayı, iktisadi planlama olarak tanımlayabiliriz. Ülkede var olan mevcut kaynakların belirli bir amaca ulaşırken en etkin sonuçlara ulaşabilmek amacıyla yapılan çalışmaların tümüdür. Ekonomik planlama ülke çapında olabileceği gibi firma bazında da olabilmesi mümkündür. Ülke çapında yapılacak olan ekonomik planlamanın hazırlanma uygulanma ve denetleme alanında eğitim almış uzman kişilerden oluşan Devlet Planlama Teşkilatı vardır. Ulusal planlama faaliyetlerinde ana amaç işsizliğin önlenmesidir. Ekonomik planlamanın diğer amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • İşsizliğin önlenmesi
  • Dış ödemelerde oluşan dengesizliğin önlenmesi
  • Ülkedeki zaman zaman oluşan enflasyonun giderilmesi
  • Ülkede gelir dağılımında oluşan dengenin sağlanması

İşletme çapında yapılacak olan planlama da ise işletmenin faaliyetini yitirmekte olan alanların yeniden faal olması için çalışmalar yapılmaktadır. Buna bir örnek verecek olursak, herhangi bir şirkette satışların arttırılması, piyasada tutunma ve ham madde sağlayarak bu şirketi daha faal bir hale getirmektir.

Piyasa Ekonomisi Nedir?

Piyasa ekonomisi nedir, bu konuda sizlere bilgi vermek istiyoruz. Piyasa ekonomisini, yatırım üretim ve dağıtım gibi çeşitli konularda arz ve talebe dayalı, mal ve hizmet sektöründeki fiyatlarının serbest piyasa içinde belirlenen ekonomi dalıdır. Piyasa ekonomisi, ekonomik planlama, devletin ekonomik aktivitelerinin yönlendirilmesi olarak sınıflandırmak mümkündür.

Serbest Piyasada Döviz?

Serbest piyasada döviz, oldukça önemli bir noktaya sahiptir. Serbest piyasanın rahat olanaklarından faydalanmak isteyenler, internet aracılığıyla serbest piyasa döviz kurlarını takip etmektedir. Kolay yoldan alım satım yaparak para kazanabilirler. Serbest piyasada döviz, günümüzde en yaygın olarak kullanılan yatırım aracı haline gelmiştir. Bu amaçla yatırımcılar enflasyonun kötü etkisinden de etkilenmemiş olmaktadır. Dövizin ülkemizde genel olarak artması ve ülkemizde kabul görülmesi nedeniyle,  gün geçtikçe dövize daha büyük yatırımlar yapılmaktadır. Enflasyon oranlarına baktığımız zaman parasını TL de tutan insanların büyük kayıplar içerisinde olduğunu görmekteyiz. Paralarını döviz olarak kullanmak isteyen insanların yapması gereken şey çok basittir. Sadece bir banka veya internet aracılığıyla paralarını döviz olarak kullanmaları mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here