Satış Sırasında Müşteri ile Etkili İletişim Nasıl Kurulur?

0
169
Satış Sırasında Etkili İletişim

İletişim; karşılıklı olarak alıcı ve verici arasındaki alış verişe dayanan bir etkileşim, veri aktarımıdır. Satış sürecinin başarı ile sonuçlanabilmesi için de müşteri ve satıcı arasındaki kanalların açık olması sağlanmalıdır.

Müşteriyle İletişimin Özü

Müşteriyle aynı kanaldan konuşabilmek için öncelikle müşteriyi çok iyi dinleyip, analiz ederek istek ve ihtiyaçlarının ne olduğunun tespit edilmesi gerekir. Ne istediği anlaşılmadan müşteriyle iletişime geçmek kanallardan birisinin kapanması demek olduğundan bir iletişimden bahsetmek mümkün olmaz. Bu basamaktan sonra ürünün ya da konunun ne olduğu değil, müşterinin analiz edilen önceliklerine göre nasıl anlatılacağı sorusuna gelinir. Müşterinin önceliklerinin vurgulandığı bir satış süreci müşterinin dikkatini çekmeyi ve süreci sürdürmeyi istemesini sağlayacağından ses tonu, jest ve mimiklerle süreç desteklenerek daha da etkili olması sağlanabilir. Karşılıklı olması gereken iletişim sürecinde müşterinin de konuşması ve görüş ifade etmesine olanaklar sağlanmalıdır.

Etkili İletişimin Satış Evresine Uyarlanması

Analiz edilen müşteriye samimi ve gözlerimizi kaçırmadan cevaplar vermek, firmaya, ürüne ve bize güven duyulmasını artıracaktır. Omuzları düşük, sesi boğuk ve yüzünde tebessüm bile olmayan bir satış temsilcisinin karşısında uyandıracağı etki oldukça negatif olur. Müşterinin isteklerini karşılamayan bir ürünle ilgilendiğini fark etmesi durumunda ise satış temsilcisinin başka ürünlere yönlendirme yapması etkili bir gözlem ve iletişim ile mümkün olabilir. Çünkü empati kurmak etkili iletişimde anahtarlardan en önemlisidir. Satış sonrasında da müşteriyle iletişimde olmaya devam edeceğinizin sinyallerini vermek iletişimin daha pozitif yönde seyretmesine katkı sağlar.

Görsel ve duyusal materyaller de müşterinin sizinle iletişimdeyken dikkatini toplamasına yarar sağlayacak bir diğer husustur. İnsanlar gördükleri, duydukları ve kokladıkları şeyleri daha çok anımsayacaklarından anlık olarak satış sürecinde başarı sağlamasa bile daha sonrası için bir şans oluşmasına dayanak sağlayacaktır.

Ürünün alınması için sebepler sunmak, müşteri ihtiyacına hitap etmenin bir başka alt yoludur. Kanalların açık kalması için çaba sarf ederken müşteriye karşı ısrarın ve samimiyetin sınırını aşmak iletişimin keskin şekilde sonlanmasına sebebiyet vereceğinden sınırlara dikkat etmek faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here