Revalüasyon Nedir?

0
184
Revalüasyon Nedir?

Döviz kuru bir ülkenin para birimi ile başka bir ülkenin 1 birim para birimini ne kadar fiyata alabileceği anlamına gelmektedir. Ülkemizde de olduğu gibi ülkelerin para birimleri başka ülkelerin para birimleri karşısında oldukça değersiz duruma gelebilmektedir. Ülkelerin yetkili birimleri para birimleri çok fazla değersizleştiği durumda önlem alabilmektedir. Bu önlemlerden biri revalüasyon diğeri de devalüasyon olarak adlandırılmaktadır.

21. yüzyılda çok nadir görülse de geçmiş yıllarda ülkemiz revalüasyon ve devalüasyon kararı alarak para birimini döviz kuruna karşı korumaya da almıştır. Şimdi revalüasyon nedir sorusunun cevabını verelim.

Revalüasyon Nedir?

Bir ülkenin para biriminin yabancı para birimlerine karşı değerinin artması revalüasyon olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca sözlük anlamı olarak da değer kazandırma ve değer artırma anlamına gelmektedir.

Revalüasyon Uygulamaları

Revalüasyon, devlet tarafından planlı olarak uygulanır ve ülkenin para biriminin yabancı para birimleri karşısında değerini artırmaya yönelik yapılan çalışmalardır. Bu önlem karşısında ülke para birimi değer kazanır ve alım gücü artar. Ancak burada bir sorun vardır. Bu önlem sonucu yabancı mallar daha uygun bir hale gelir, yabancı malllara ilgi artar. Bunun sonucunda da ithalat artar aynı zamanda da ihracat azalır ve cari açığa olumsuz yansıyan bir durum ortaya çıkar.

Ödemeler dengesi fazlası olan ülkelerde enflasyonun artmasını engellemek için de revalüasyon bir çapa olarak kullanılmaktadır.

Revalüasyon Örneği

Revalüasyon için aşağıdaki örneği verebiliriz.

Türkiye’de sabit kur sisteminde olduğu varsayılırsa;

1$ = 4,25 TL iken, revalüasyon kararı alması sonucu

1$ = 3.75 TL olabilir.

Kısaca toparlayacak olursak, dış dengeyi sağlamak amaçlı para politikası kullanılır ve sabit kur varsayımı altında revalüasyon uygulanır.

Revalüasyon’un Olumsuz Etkileri

İç piyasadaki üretim rekabetini olumsuz etkilemesi nedeniyle revalüasyon olumsuz etkiler doğurabilir. Yerli paranın değer kazanması iç piyasa da olumsuz etki yaratır ve ithalatı artırırken ihracatı azaltır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki revalüasyon denge fazlası durumunda uygulanır.

Ayrıca ülke para biriminin yabancı paralar karşısındaki değeri Merkez Bankası tarafından korunuyorsa, bu durumda gerçek bir kurdan söz edemeyiz. Çünkü bir kurum tarafından kura müdahale edilmiş olur ve artık bu yapay bir durumdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here