Reel Sektörün Döviz Pozisyonu Nedir? Nasıl Yönetilmelidir?

0
344
Reel sektörün döviz pozisyonu

Döviz kurlarında yaşanan hareketlilik reel sektörün döviz pozisyonu ve döviz borcuna yönünü çevirmesine neden olmaktadır.  Kurlarda yaşanan artışlar dövizdeki açık pozisyon sahibi şirketlerin kur farkının giderek artmasına neden olmaktadır.

Kur farkı giderek artan şirketler zamanla zarar edecek ve şirketlere fon desteği sunan bankalara olan kredi ödemelerinin aksamasına neden olacaktır. Bu olaylar neticesinde şirketlerin kredi miktarlarında artış meydana gelecektir.

Yaşanan artışlar neticesinde bankaların karlılık oranında düşme meydana getirecektir. Ayrıca sermaye yeterlilik oranında da düşme yaşayan bankalar kredi verecekleri zaman şirketler için daha temkinli davranmayı tercih edecektir.

Bu olaylar neticesinde kredi hacminde reel bir daralma meydana gelecek ve büyüme hızında önemli ölçüde yavaşlama ortaya çıkacaktır.

Reel Sektörün Döviz Pozisyonu

Döviz Pozisyonu

Türkiye’de bankacılık sistemi ve büyüme oranları kredi notu için önemli parametreleri oluşturmaktadır. Kurlarda yaşanan artışlar nedeniyle şirketlerin karşı karşıya kaldığı zor durumlar bankacılık sistemine doğrudan etki etmektedir.

Bankalar şirketlerden temin edemedikleri krediler için daha temkinli bir davranışa yönelmekte ve kredi oranlarını düşürme eğilimi göstermektedir. Bu durum ise Türkiye’nin kredi notunu etkileyen bir başka parametre olan büyüme hızına doğrudan etki etmektedir.

Kredi notunun negative olarak etkilenmesine neden olan bankacılık sistemi ve büyüme hızının kontrol edilebilmesi için reel sektörün döviz pozisyonunu doğru bir şekilde tespit etmek gerekmektedir.

Reel Sektörün Döviz Pozisyonu Nasıl Yönetilmelidir?

Türkiye’nin kredi notunu yükseltebilmek ve negative sonuçları ortadan kaldırabilmek için reel sektörün döviz pozisyonunun doğru bir şekilde yönetilmesi önemlidir.

Bankacılık sistemi kontrol altına alınarak döviz kurlarındaki hareketlilik ortadan kaldırılmalıdır. Kur farkı nedeniyle reel sektörün yaşadığı dalgalanmalar ortadan kaldırılmalı ve bankacılık sistemi üzerinde olumsuz sonuçlara neden olunmamalıdır. Tüm bu kriterler gerçekleştirildiğinde büyüme hızında yaşanan gerileme durdurulacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here