Maliye Politikası Nedir?

0
1266
maliye politikası nedir

Sizlere bu yazımızda maliye politikası nedir, kısaca anlatmak istiyoruz. Maliye politikası, devletin kullanmış olduğu ekonominin tam istihdama ulaşmasını sağlamaktır. Maliye politikasının hedefleri arasında ekonomik dalgalanmaları en aza indirmek, adil bir şekilde servet gelir dağılımını sağlamak amacıyla uygulanan politikalar olarak sıralayabiliriz.

Maliye politikası bu amaçlara ulaşmak amacıyla bazı araçları kullanabilmektedir. Kullandıkları araçlar sayesinde her politika amaçlarına ulaşabilmektedir. Eğer sizde maliye politikasının amaçlarının ne olduğunu merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Maliye politikası araçlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kamu harcamaları
  • Kamu gelirleri
  • Borçlanma
  • Kamu Bütçesi

Kamu Harcamaları

Devletin yapmış olduğu bütün harcamalar kamu harcamaları olarak tanımlanmaktadır. Bu durumda devlet bazı harcamalar yaparak maliye politikasının amaçlarına ulaşmış olacaktır. Kamu harcamaları çeşitli alanlarda yapılabilmektedir. Devletin sosyal bir devlet adına bazı ihtiyaçları karşılaması gerekmektedir. Bu durumu sadece kamu harcamalarını arttırarak sağlayabilir.Bazı durumlarda kamu harcamalarının kısıtlanması devleti amaçlarına ulaştırırken, bazı durumlarda arttırılması amaçlarına ulaştırmaktadır. Bulunduğu zamanın ekonomik şartları bu durumu belirleyecek olan etkendir.

Kamu Gelirleri

Devletin bazı ihtiyaçlarını karşılaması için aldığı parasal miktarı kamu geliri olarak tanımlayabiliriz. Kamu geliri bazı durumlarda karşılıklı olsa da karşılıksız olduğu durumlar da olabilmektedir. Vergiler en önemli kamu geliri olarak gösterilmektedir.  Vergileri karşılıksız alınan kamu geliri sınıfına sokabiliriz. Vergiler dolaylı ve dolaysız yollardan alınabilir. Bazı ürünlere ve işlemlere eklenerek alınan vergiler dolaylı, direk alınan vergiler ise dolaysız vergilerdir. Devletin kamu gelirini oluşturmasının nedenlerinden bir tanesi de çok fazla vergi çeşidinin olması durumudur. Bu vergiler küçük oranlarda olsalar bile çok kişiden alındığı için ciddi bir gelir kaynağı durumdadır. Bu durum devletin vergiden değil sürümden kazandığını açıklamaktadır.

Borçlanma

Finansal boşlukları doldurmak amacıyla borçlanma yapılmaktadır. Borçlanmanın vadesinin nasıl olacağı, maliye politikasının kullanım amacına göre değişebilmektedir. Kısa vadeli bir borçlanma veya uzun vadeli bir borçlanma yapılacağının kararını maliye politikası vermektedir. Bu durum bazı stratejileri kullanarak amaca ulaşılmasını sağlayacaktır.

Kamu Bütçesi

Amaçlara ulaşmak için gerekli olan araçlar arasında kamu bütçesi de kullanılmaktadır. Stratejik bir karar alınarak, bütçenin açık veya fazla verilmesi durumu, maliye politikası tarafından karar verilir. Eğer harcamalar gelirden fazla durumdaysa, açık verecektir. Bu durum genişletici maliye politikasını göstermektedir. Genişletici maliye politikası, kamu harcamaları artmış olması görülmektedir.

Genişletici Maliye Politikası

Genişletici maliye politikasını ekonomide canlılığa ihtiyaç duyulduğu durumlarda uygulanmaktadır. Kamu alımı ve transfer ödemelerinden oluşan kamu harcamaları arttırıldığında, vergiler düşürülerek bütçe açığı yaratarak isteği arttırılması durumu genişletici maliye politikası alanına girmektedir.

Daraltıcı Maliye Politikası

Daraltıcı maliye politikasının amacı, enflasyon oranını düşürmektir. Bu amaca uygun olarak kamu harcamalarını kısmak veya vergileri arttırarak bütçe fazlalığı yaratma daraltıcı maliye politikası alanında yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here