Litecoin Nedir Özellikleri Nelerdir?

0
204
Litecoin

Kripto para piyasalarının ortaya çıkmasında öncü olan Bitcoin, sadece bu piyasanın değil, farklı coin türlerinin de ortaya çıkmasında öncü konumunda olmuştur. Kripto para birimlerinin her geçen gün arttığı şu günlerde, Bitcoin dışındaki türlere genel olarak alt coin ismi verilmektedir. Alt coin olarak adlandırılan kripto para birimleri, tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi serbest piyasada işlem görmekte, madencilik ile üretilmekte ve kişilerin hem alışverişlerinde hem de yatırım amaçlı olarak kullanımlarında öncü olabilmektedir.

Alt coin olarak adlandırılan kripto para birimleri arasında en güvenilir bulunanlardan birisi de, Litecoin’dir. Litecoin özellikleri için araştırma yapan kişiler, Bitcoin’e oranla kim tarafından üretildiği, ne kadar miktarda piyasada olduğu ve geçmişe dönük analizlerin kolay bir şekilde yapılacağını görebilecektir.

Litecoin özellikleri içi bahsedilecek ilk durum, bu para birimini kimin ürettiğidir. İlk etapta, Litecoin (LTC) kripto para birimini kimin ürettiği, piyasada bilinmiyordu. Ancak, sonrası süreçte, Litecoin üretimini gerçekleştiren kişinin dünya genelinde tanınan ve eskiden Google bünyesinde çalışan Charlie Lee olduğu öğrenildi. Google mühendislerinden birisi olan Charlie Lee, bu para birimini geliştirmiş ve açıklamanın ardından kripto para birimine olan ilgi daha fazla artmıştır.

Litecoin Özellikleri Nelerdir?

Dijital para birimleri arasında kabul görmüş ender türlerden birisi olan Litecoin, geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2018 yılında da binlerce yatırımcının kendisini tercih etmesine sebep olacaktır. Kripto para biriminin özelliklerine bakacak olursak, en basit hali ile şu sıralamayı yapabiliriz.

  1. Dijital para birimi olarak bilinmesinden dolayı, bir şahsa ya da ülkeye ait değildir. Bu da para biriminin anonim olma özelliğini bizlere göstermektedir.
  2. Kripto para özelliğinden dolayı, açık kaynak kodlu olarak piyasaya sürülmektedir. Özel bilgisayar yazılımları ile birlikte, kişiler madencilik faaliyetine girişerek, üretimini gerçekleştirebilir.
  3. Fiziki olarak yani kağıt ya da madeni para olarak kullanılması, diğer coin türlerinde olduğu gibi mümkün değildir.
  4. Ödeme yöntemi olarak kullanılabiliyor olmasının yanı sıra, güvenlik önlemlerinin üst düzeyde olması, döviz türleri gibi değerinin artıp azalabilmesi ve kolay bir şekilde bozdurulabilir bir şekilde özelliğe sahiptir.
  5. Diğer kripto para birimlerine göre, borsa üzerinden yapılacak işlemlerde daha kolay bir şekilde onay süreci bulunmaktadır. Örnek verecek olursak, piyasaya Bitcoin onayı için gereken ortalama sürenin 10 dakika olduğu bilinmektedir. Ancak, Litecoin için onay süresinde gereken zaman en fazla 2 dakikadır.
  6. Elinde Litecoin bulunduran kişiler, kripto para birimini farklı ülkelerin para birimlerine ya da farklı coinlere çevirebilirler.

Litecoin özellikleri hakkında kişilerin bilmesi gereken en önemli durumlar bu şekildedir. Kişiler piyasaya giriş yapmadan önce, dijital para birimi hakkında yaptığımız açıklamaları dikkate almalı, kullanıcı yorumlarına göre de hangi firmayı seçmeleri gerektiğine karar vermelidirler.

Litecoin Nasıl Üretilir?

Litecoin özellikleri içerisinde de belirttiğimiz gibi, Litecoin üretiminde madencilik faaliyetleri etkindir. Yani, gereken donanımlar sağlandıktan sonra kişiler dijital ortamda yatırımını yaptıkları dijital para birimini kendileri üretebilmektedir. Litecoin üretimi yapacak kişilere hatırlatmalarımız ise şu şekildedir.

  • Litecoin üretimi sırasında piyasaya 84 milyon adet LTC sürülmüştür. Bundan dolayı Bitcoin’e oranla daha fazla kripto para elde edilecektir.
  • Mining yöntemi kullanılarak yani yurtdışından cihaz gücü kiralayarak madencilik işlemine başlanabilecektir.
  • Cloud mining olarak bilinen ve kiralama sonrasında yapılacak olan madencilik faaliyetlerinde, saadet zinciri oluşturulmuş yazılımlardan kesinlikle uzak durmalı, aksi taktirde kazançlarınızın dolandırılmasını ya da yüksek bir kısmının kişiler tarafından komisyon adı altında alınarak, sizin zarara uğramanız gibi bir durum söz konusu olabilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here