Kyk Borç Sorgulama

2
253
Kredi ve Yurtlar Kurumu

Üniversite okuyan öğrencilere devlet tarafından öğrenim süreleri boyunca destek amaçlı çeşitli mali ve mali olmayan destek verilir. Mali olmayan destek konaklama olarak nitelendirilebilir. Mali destek ise kredi ve burstur. Çoğu öğrenci mezun olduktan sonra aldıkları kredi borçlarını unutmakta ve sonuç olarak borçları da artmaktadır. Kyk borç sorgulama 2018 için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Burs durumu olmayan öğrencilere geri ödemesiz olarak sunulmaktadır. Kredi ise genel olarak hemen her öğrenciye çıkan ve öğrenim süreleri bittikten 2 yıl sonra geri ödemesi başlayan bir kredidir. Öğrenim kredisi olarak geçen bu krediyi alırken noterde veya e-devlet üzerinde bir sözleşme onaylarsınız ve bu borcu ödeyeceğinizi taahhüt edersiniz. Bu kredi, Kredi ve Yurtlar Kurumu yani KYK tarafından önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilmektedir.

KYK Borç Sorgulama

Kyk.gov.tr Kredi Borç Sorgulama Ekranı

Eğer öğrenim süreniz de KYK üzerinden kredi aldıysanız ve ödemeyi unuttuysanız yüksek miktarda gecikme faizi çıkabilir. Bu nedenle ihmal etmeden ne kadar borcunuz olduğunu bilerek ödemenizi kontrol etmeli ve yapmalısınız. KYK kredi borç sorgulama işlemini aşağıdaki link üzerinden yapabilirsiniz.

KYK BORÇ SORGULAMA 

KYK borç sorgulama tc kimlik no ile

KYK Borcu Nasıl Ödenir?

KYK borçları, Ziraat Bankası aracılığıyla yapılmaktadır. KYK borç sorgulama yaptıktan sonra borcunuz varsa dilerseniz şubeden dilerseniz de internet bankacılığı aracılığıyla yapılmaktadır.

KYK Borçları Nasıl Silinir?

KYK borçlarının silinmesinin tek yolu çalışmaya elverişli olmamanızdır. Bunun için tam teşekküllü bir hastaneden rapor almanız gerekmektedir. Diğer taraftan da vefat eden kişilerin de borçları silinmektedir.

KYK Borç Yapılandırma İşlemi

KYK borçlarını zamanında ödeyemeyen kişiler için devlet tarafından kolaylık sağlanmaktadır. Bunun için devlet erken ödeme indirimi olarak yüzde 20’ye kadar indirim sunmaktadır. Ayrıca peşin ödeme durumunuz yoksa da taksit seçeneği bulunmaktadır. Bunun için KYK borç yapılandırma yapmanız gerekmektedir. Bunun için E-Devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı bölümünden yapılandırma yapabilirsiniz. KYK borç erteleme işlemlerinizi bu şekilde yapabilirsiniz.

KYK borcu olanlar için devlet zaman zaman afta çıkarmaktadır. Bunun için KYK web site takip edebilirsiniz. Web sitesi dışında da KYK çağrı merkezi telefon numarası 444 19 61 şeklindedir.

Askerlik Görevini Yapanlar İçin KYK Borcu Erteleme

Askerlik görevini yerine getirenler için KYK borcu erteleme dilekçe ile de yapılabilir. Bunun için bu linkteki dilekçe örneğini kullanabilirsiniz. Dilekçeyi aşağıda verdiğimiz adrese yollamanız gerekmektedir. Ayrıca http://www.kyk.gov.tr/web/Yurtkur/krediMailGiris.do linkini de kullanabilirsiniz.

KYK Posta Adresi: Söğütözü Mahallesi, 2176. Sk. No:25, 06590 Çankaya/Ankara

İşsizlik Nedeniyle KYK Borcu Erteleme

Devlet işsiz kişilere de KYK borcu yapılandırma seçeneği sunmaktadır. Toplamda 10 yıla kadar erteleme yapılabilmektedir. Bunun için sigortasız olduğunuzu ve çalışmadığınızı kanıtlamalısınız. Erteleme taleplerini dilekçe ile yapabileceğiniz gibi e-devlet ve KYK web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. http://www.kyk.gov.tr/web/Yurtkur/krediMailGiris.do linkini de kullanabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Durumu çok çok zor durumda olmayan öğrencilerin kesinlikle almamasını tavsiye ederim. Hele ki sakın okul bittikten sonra ödemem kafasını yaşamasın kimse eninde sonunda alıyorlar o parayı devlet sizden 🙂 hesaplarınızı krediye kapatıyor bankalardan kredi çekemiyorsunuz 🙂 Kredi onayı almanız için önce kyk borcunu kapatmanızı istiyor ve daha neler neler 😀 Kyk borcunu nasıl ertelerim diyenler için faydalı bir makale teşekkürler ancak sakın ödemem ben bunu demeyin 😀

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here