Kredi Notu Yükseltme Taktikleri Nelerdir?

0
292
Kredi Notu Yükseltilir?

Kredi notu; bankacılık türevlerinden yararlanmak isteyen bireyler için bir ön eleme niteliğini taşımakta olup; yüksek kredi notu sahibi olan kimselere tüm borçlanma kapılarını açar iken kredi notu düşük olan kimseler için tüm kredi ve kredi kartı alımları adına gerekli kapıları kapattığı ile bilinir.

Kredi notu yüksek olan bir kimse; geçmiş dönemlerde bankacılık işlemlerini sorunsuzca halletmiştir, denilir. Bu sebeple ilgili kimsenin gelirinin düzenli olduğu, borç ödeme planına sadık kaldığı, borçları ile alakalı olarak ödeme aczine düşmediği gibi sonuçlar çıkarılır iken her banka; müşteriler ile düzenli çalışmak ve sorunsuzca işlerini ilerletmek istediği için bu gibi ön durumları bir şart olarak arar. Ancak kredi notu düşük olan kimseler adına durum daha farklıdır. Çünkü bu kimselerin geçmişte yapmış oldukları bankacılık borçlanmaları ile alakalı olarak kayıtlı binlerce belgenin oluşturduğu düşük puanı, yeni başvuruda bulundukları bankalar göz ardı etmez ve bu gibi kimseler ile borçlanma aracılarını paylaşmak istemezler. Peki, kredi notu düşük olan kimselerin neler yapması gerekir ki kredi notları bir kredi veya kredi kartı kullanabilir hale gelsin, bir bakalım.

Bankalardan Vadeli Hesap Açmak Kredi Notunu Yükseltir Mi?

Kredi notu düşük olan bir kimsenin herhangi bir banka üzerinden açacağı vadeli hesap elbette ki kredi notu yükseltecektir. Ancak bu durumda eksik bilinenler vardır. İlk olarak hem vadeli hesap hem de vadesiz hesap kredi notunu yükseltmek maksatlı olarak kullanılabilir. Önemli olan ise; bir hesabın açılmış olması değildir, hesabın düzenli olarak işliyor oluşudur. Şöyle ki; siz bir banka üzerinden vadeli veya vadesiz banka hesabı açtınız ancak hesabınızı hiç kullanmadınız yahut da bir iki defalık kullanımınız söz konusu; o halde sizin banka hesaplarınız aracılığı ile kredi notunuzu yükseltmeniz değil düşürmeniz söz konusu olur. Kredi notu çok fazla etken üzerine kurguludur bu etkenleri en iyi şekillerde ayarlamak gerekir. Siz;

  • Açtırmış olduğunuz banka hesaplarınızı; bir bankanın ilgili hesabınızı düzenli olarak kullandığınızı göstermek sureti ile bu yola girmiş olduğunuzu göstermelisiniz. Yani her ay; her hafta miktarı önemli olmaksızın ilgili hesap üzerine para yatırmalı, para çekmeli, para transferi yapmalısınız. O halde; kredi notunuz bir bankacılık türevini aktif olarak kullandığınız sebebiyeti ile yükselir.
  • Ancak kullanmayı unuttuğunuz bir banka hesabı haline getirir iseniz; her unuttuğunuz hesabınızın bankacılık türevlerini alıp da kullanmadığınız gerekçesi ile kredi notunuzu düşürücü bir etki yaratabileceğini asla göz ardı etmemeniz gerekir.

Kefil Olmak Kredi Notunu Yükseltir Mi?

Kredi notu; bazı zamanlarda yalnızca alacağınız risk ile de yükselme eğilimine girer. Ancak risk alır iken durumu sağlam temeller üzerine kurgulamanız gerekir. Tıpkı açtıracağınız banka hesapları gibi; siz kredi notunuzu arttırmaya çalışır iken aslında düşmesine sebep olmamalısınız. Şöyle ki;

  • Düzenli bir geliri olduğuna emin olduğunuz ve borç ödeme planına sadık kaldığını bildiğiniz genel itibari ile ilgili kefaletin size herhangi bir yükleme getirmeyeceğine emin olduğunuz kimselere; kredi alımında, bankacılık ile ilgili olarak borçlanma türevlerinde kendi ipoteğiniz, emekli maaşınız, geliriniz gibi aracılar ile kefil olur iseniz ve aynı zamanda kefil olduğunuz borçlanma konusu sorunsuzca sonlanır ise; siz herhangi bir işin içerisine girmeden kredi notunuzu yükseltmiş olursunuz.
  • Bu durum; ilgili kefil olduğunuz kimsenin borcuna sadık kalmaması ve ilgili borcun sizin üzerinize kalması şeklinde bir netice ile de sonlanabilir ki o halde mutlaka sizin kendiniz için hazırlanan ödeme planına sadık kalmanız beklenir. Aksi halde; artık borç ilişkiniz kefil olmaktan çıkmıştır ve siz borçlu kimse olarak ilgili kurum tarafından değerlendirilirsiniz.

Aynı zamanda kredi notunuzu arttırmak için; düşük limitli kredi kartları kullanmanız, sürekli kredi ve kredi kartı başvurularında bulunmamanız da önerilebilir. Birkaç ay sonra; kredi notunuzun kullanılabilir hale geldiğini görebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here