Kredi Notu Artırma Yolları

1
281
Kredi Notu Arttırma Yolları

Kredi notu, bankalarda kullanılan konut, araç, ihtiyaç kredisi ve kredi kartı gibi tüm bireysel krediler ile bankada ki hesap hareketlerinin, ülkemizde ki tüm bankaların birleşerek kurmuş oldukları bir kurum olan Kredi Kayıt Bürosu AŞ. tarafından incelenerek ve analiz edilerek ortaya çıkarmış oldukları puanlama sistemidir.

Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu bireyin geçmiş ödeme performansı borçluluk oranı gibi değerlendirilerek hesaplanır. Bu kriterler ana başlık olarak şunlardır;

1) Geçmişte kullandığınız kredi ya da kredi kartınızın ödeme şekliniz %35 etkiler

2) Kredi talep ettiğinizde mevcut borç durumunuz % 35

3) Eğer çok yakında yeni kredi kullandıysanız bu % 11 notunuzu düşürür

4) Kredi kullanım yoğunluğunuza bakılır. Hiç kredi kullanmayana göre %11 oranında artı puan oluşur. Diğer faktörler % 9 oranındadır. Sürekli olarak kredi başvurusunda bulunup ret cevabı alınması ve kredi oluştuğu halde kullanılmamış olmaması eksi puan oluşturur.

Sonuç olarak kredi notunuzun 1500 ve üstü olması gerekmektedir.

Kredi Notu Arttırma Yolları

Kredi Notu

Kredi notu yükseltme yolları öncelikle bankalara olan borçlarda ödeme güçlüğü çekenlerin bu borçları yapılandırma yoluna gidilmesi gerekir. Ve ödemeler mümkün olduğunca uzun vadeye yayarak bütçeyi zorlamayacak gibi ayarlanmalıdır. Ödemelerde aksaklıkların yaşanması kredi notunu olumsuz etkiler. İpotek gösterilecek bir gayrimenkul varsa onu ipotek göstererek kredi limiti arttırılabilir. Ödemeler bir gün dahi olsa geciktirilmemelidir. Düşük limitli bir kredi kartı alıp sürekli kullanarak ve ödeme günü geldiğinde asgari ödeme yerine borcun tamamını ödemeye gayret gösterilirse kredi notu pozitif etkilenecektir. Ayrıca bir banka kartı varsa mümkün olduğunca hareketli tutmaya dikkat etmek gerekir. Kredi notunu çok fazla etkilememesine rağmen kredi kartına otomatik ödeme talimatı vererek güven kazanılabilir.

1 YORUM

  1. Bilgiler için teşekkürler ekenomibloğu. Yakın zamanda kredi çekmeyi düşünüyordum kafama takılan yerleri yazınızı okuyarak çözdüm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here