Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notumu Etkiler Mi?

0
269

Bizi hayalini kurduğumuz ev, araba gibi isteklerimize sahip olmamızı kolaylaştıran ve acil nakit ihtiyaçlarımızdan kurtaran krediler her geçen gün daha fazla vatandaş tarafından tercih edilmektedir. Gerek düğün, balayı gerekse konut ve taşıt almak için yüklü miktarda birikim sahibi olmak gerekmektedir. Bankalar yüksek miktarda birikimi olmayan müşterilerine sundukları krediler ile hayallerine daha kolay kavuşmalarını sağlamaktadır. Tabi ki her müşterisine kredi vermeyen bankalar bazı kriterler ışığında yaptıkları analizler ile kredi alma taleplerini incelemektedirler. Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notumu Etkiler Mi? Diye düşünüyorsanız eğer sizler için bu yazımızda ondan bahsedeceğiz;

Kredi notu hesaplamaları Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan bir marka olan Findeks tarafından yapılmaktadır. Kredi notu hesaplamaları ödemler arasında değişiklik gösterebilmektedir.  Kredi başvurusunda bulunmak kredi notunuzu olumsuz etkilemektedir. Eğer onay alır ise olumsuz bir etkisi olduğu söylenemez ancak bankalara olan borç durumunuz genel olarak bankalar tarafından sıcak karşılanmamaktadır. Düzenli olarak kullandığınız kredi kartınızın limiti gereğinden fazla ise sizlere olumsuz etkileri olacaktır. Kredi notunuza bu borçlar ödemelerde gecikme yada düzensiz ödeme yapmadığınız sürece yansımayacaktır. Bir günlük yaşanacak geri ödeme gecikmesi kredi notunuzu olumsuz etkilemektedir.

Kredi başvurusu yapınca puan düşer mi?

Kredi Başvurusu Yapınca Kredi Puanı Düşer mi?

Bankalar ile olan ilişkinizde kredi notunuzu etkileyecek birçok unsur bulunmaktadır. Olumlu yada olumsuz etkileri yönlendirmek tamamen sizin elinizdedir. Kredi başvurusu yapınca puan düşer mi? Sorusuna gelecek olursak eğer;

Kredi başvurusu sırasında kredi notunuz etkilenmemektedir. Ancak yapılan başvurunun cevabına göre değişiklik gösterebilmektedir. Kredi başvurunuz olumlu sonuçlanması durumda kredi notunuza etkisi bulunmamaktadır. Eğer arka arkaya başvuru yaptıysanız ve sürekli red cevabı aldıysanız kredi notunuzda bir takım düşmeler olabilir. Çünkü Kredi Kayıt Bürosu sizin bankalar ile olan bütün ilişkilerinizi kayıt altında tutmaktadır. Alınan red cevabı bankalar ile olan ticaretinizin olumsuz olduğunun düşünülmesine yol açmaktadır. Bu yüzden kredi notunuzda düşmeler olmaktadır. Kredi notunuzu yükselttikten sonra kredi başvurusunda bulunmakta fayda vardır. Çünkü ne kadar fazla red alırsanız kredi puanınız o kadar düşmeye devam edecektir.

Kredi Başvurusu Kaç Puan Düşürür?

Aylık gelirinizde meydana gelecek dalgalanmalardan geri ödemelerinizde etkilenmektedir. Ödemelerinizi 1 gün geciktirmek ile 1 ay geciktirmek arasında bir fark yoktur. 1 gün geciken ödeme 1 ay gecikmiş gibi işlem görmektedir. Böylece kredi notunuz olumsuz etkilenmiş olmaktadır. Ayrıca sadece bankalara olan borcunuz değil, elektrik, su gibi devlete olan borçlarınızın bulunması da kredi puanınızı düşüren nedenler arasındadır. Park cezası veya üzerinize kayıtlı hacizli bir mal bulunuyor ise buda kredi notunuzu düşürmektedir. Kredi başvurusu kaç puan düşürür? Sorusuna gelecek olursak;

Kredi notu kredi başvurularınızdan aldığınız red cevaplara rağmen başvuru yapmaya devam ederseniz düşmektedir. Tam olarak kaç puan düştüğünü ise ilgiler bankalar aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Kredi notu kaç ayda yükselir?

Elinizde olmayan yada planlamadığınız durumlarda yüzünden düşen kredi notu kaç ayda yükselir merak ediyorsanız eğer öncelik ile kredi notunuzu yükseltmek için neler yapmanız gerektiğine değinelim.

Borçlarınızı düzenli ödemeniz ve hatta imkânınız var ise tüm borçlarınızı sıfırlanmanız kredi notunuzu yükseltmektedir. Eğer kredi kartınızın borcunu sıfırladıysanız kullanmadan önce 1 ay beklemeniz gerekmektedir. Böylece kredi notunuzda olan değişiklikleri görebilirsiniz. Aktif kullanacağınız ve düzenli ödemeler yapabileceğiniz limiti olan kredi kartı almak bankalar tarafından olumlu değerlendirilecek ve kredi notunuzu olumlu etkileyecektir. Sahip olduğunuz kartların limitlerinin yükselmesini talep etmek kabul edildiği taktirde kredi puanınızı yükseltecektir.

Kredi notunuz tam olarak kaç ay sonra yükselir kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Kredi notunuzun yükselmesi için yaptıklarınız her yeni güncellemede karşınıza olumlu sonuçları ile çıkacaktır. Findeks kredi puanlarını etkileyen faktörleri günlük olarak güncellemektedir. 45 gün ara ile kredi notunuzu sorguladığınızda en son güncel halini görebilmeniz mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here