Kkb Raporu Nedir?

0
294
Kkb Raporu Nedir?

Ülkemizde ki tüm bankaların bir araya gelerek kurmuş oldukları veri bankası Kredi Kayıt Bürosu AŞ’dir. Türkiye’nin ilk ve tek kredi bürosu olan KKB bireylerin daha önceden bankalardan kullanmış oldukları kredi ve kredi kartlarının kullanım ve ödeme durumlarını, analiz edip değerlendirme yaparak kredi notu verir.

Kkb Raporu

Bankalar müşterilerine kredi kartı ya da kredi vermeden önce bir araştırma yaparlar. Bu araştırmalar sırasında müşterinin belirlenen kredi riski ortaya çıkar. Bankalar bu araştırmayı yaparken KKB nin notunu baz alırlar. Kredi kayıt bürosu bireylerle bankaların ilişkilerini inceler ve bunu rapor eder. Buna da KKB raporu denir. KKB nin verdiği puan ne kadar yüksek ise bankalardan kredi ya da kredi kartı alma şansınız o kadar yüksek olur.

KKB puanlama yaparken birçok unsuru değerlendirir. Kaç bankadan kredi kullandığınız ve bu kredi ödemelerinizi düzenli olarak yapıp yapmadığınız, kalan borç bakiyesinin ne kadar olduğu, en son ne zaman ve ne kadar kredi kullandığınız, geliriniz gibi durumları baz alınarak değerlendirme yapar. KKB nın veri tabanında milyonlarca banka müşterisinin finansal performans bilgisi bulunmaktadır. Ayrıca bireylerin özel kurumlarla olan ilişkileri de KKB tarafından değerlendirilir.

Örneğin elektrik, su, doğal gaz, telekomünikasyon firmaları gibi abone olunmasını gerektiren hizmetlere ait finansal durumlarını ödemelerinin zamanında yapılıp yapılmadığını, ödemelerde ki gecikmeleri de baz almaktadır. Ve tüm Bankalar müşterilerinin taleplerini karşılamadan önce bu Kredi Kayıt Bürosunun bilgilerini değerlendirerek belirlediği puanlama üzerinden başvuruyu olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandırır. Bankaların ulaşabildikleri KKB raporu bireyler istediklerinde kendileri de sorgulayarak ulaşabilir ve kredi puanlarının ne kadar olduğunu öğrenerek başvurularını bu değerlendirme ile gerçekleştirebilirler. Yani kredi kullanmak istendiğinde başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanması kredi notunuz ve kredi risk raporuna göre belirlenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here