DOLAR 9,62441.29%
EURO 11,20401.09%
ALTIN 553,281,50
BITCOIN 6118340,08%
İstanbul
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Katma Değer Vergisi (KDV) Nedir? Neden Vardır?

Katma Değer Vergisi (KDV) Nedir? Neden Vardır?

ABONE OL
Eylül 18, 2021 16:43
Katma Değer Vergisi (KDV) Nedir? Neden Vardır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Katma Değer Vergisi (KDV) Nedir? Neden Vardır?

KDV, ülkemizde 3605 sayılı yasa ile yürürlüğe giren ve 1984 yılından itibaren devlet tarafından tahsil edilen bir vergi türüdür. Katma Değer Vergisi de tüketim vergilerinden biridir. Serbest piyasa ekonomisine geçiş sürecinin ardından kamu hizmetlerinin gerçekleştirilebilmesi için vatandaşlardan doğrudan veya dolaylı olarak vergi alınarak devletin bütçesine aktarılır. Devlet de tahsis ettiği vergiler ile vatandaşlara çeşitli hizmetler yaparak ülkesini kalkındırmakla yükümlü olur. Katma Değer Vergisi dünyanın pek çok ülkesinde devletler tarafından tahsis edilir fakat alınan hizmet ya da satılan mallara göre uygulanan vergi oranları değişiklik gösterir. Vergi kaçaklığının önüne geçilebilmesi için kişi ya da kurumlar belirli aralıklara hangi miktarda kazanç elde ettiklerini ve bu doğrultuda ne kadar vergi ödemesi gerektiğini beyan ederler. KDV beyannamesi ile vergi mükellefleri, satılan malların ya da hizmetlerin türüne göre devletin belirlediği oranlarda vergi ödemelerini yapacaklarını bildirirler. Bu ödemeler ayın belirli dönemlerinde düzenli olarak ödenir.

Katma Değer Vergisi Oranı Nedir?

Tüketim vergisi olan KDV, gerçekleştirilen bir hizmet ya da alınan bir ürün sonucunda ödenir. Ürünü teslim alan kişilerin teslim edenlere ödediği bu verginin oranı çeşitli mal ya da hizmetlere göre farklılık gösterebilir. Genel olarak bakıldığında ülkemizde Katma Değer Vergisi oranları %1- %18 aralığında değişir. Bazı hizmet ya da mallarda KDV oranı %1, bazılarında %8 bazılarında ise %18 olabilir. Ekmek ve un gibi lükse girmeyen ve herkesin ihtiyacı olan temel tüketim ürünleri ihtiyaçları için %1 oranında vergi alınır. Yumurta, süt ve peynir gibi gıda maddesi olan ürünlerden %8 oranında KDV tahsis edilir. Temel tüketim ürünleri kategorisinde olmayan beyaz eşya ve elektronik cihazlar gibi ürünlerin KDV oranı ise %18 olarak alınır. Örneğin 100 TL değerindeki bir malın %18 KDV’si var ise ürünün satış fiyatı 100 TL+ %18 KDV üzerinden hesaplanır. Bu durumda bu ürünün KDV dahil satış fiyatı 118 TL olur. Katma Değer Vergisi oranları satılan mal ya da hizmetler için sabit kalmayabilir ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi doğrultusunda değişebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.