DOLAR 9,60001.03%
EURO 11,18700.94%
ALTIN 556,952,17
BITCOIN 602922-2,28%
İstanbul
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Jetpack Olarak Bilinen Sırt Roketi

Jetpack Olarak Bilinen Sırt Roketi

ABONE OL
Eylül 19, 2021 19:46
Jetpack Olarak Bilinen Sırt Roketi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Jetpack Olarak Bilinen Sırt Roketi Teknolojisi Hangi Sektörlerde ve Kurumlarda Devrim Yaratacak?

İnsanların eski dönemlerden beri gelen uçma tutkusunu gerçekleştirmek için Jetpack sırt roketi denilen alet, teknik donanımlarıyla ve teknolojiyle destek olmaktadır. İnsanlar uçma tutkularını bazen bir kuş kanadı benzeri bir aparatla, bazense uçak, balon benzeri uçuş araçlarıyla gidermiştir. Bu tutkunun geliştirilmesi hem kişisel merak yönünden hem de devletler nezdinde birçok alan için gereklidir. İşte bu sırt roketinin oluşum fikri de bu gereklilikler adına 1920’lerde ilk kez ortaya atılmıştır. Bazı kaynaklara göre ilk olarak kullanımı 2. Dünya Savaşı sırasında Almanya ülkesi olarak geçmekteyken, bazı kaynaklarda ise, yaşadığına inanılan Hezarfen Ahmed Çelebi’nin yine yaşadığına inanılan kardeşi Lâgari Hasan Çelebi’nin kullandığı yazılmaktadır.

Sırt Roketinin Teknik Özellikleri

Bu uçuş cihazı ilk geliştirildiğinde, jet motorlarıyla kullanılmaya çalışılmıştır ancak jet motorlarını insanların taşıması çok zor ve ağır, yüksek maliyetli ve kullanımında büyük riskler bulunduğundan roket motorları kullanılmıştır. 3 adet tüpten oluşan bu sistem hidrojen peroksit ve azot yakıtıyla çalışmaktadır. Bu tüplerden ikisi hidrojen peroksit gaz yakıtıyla doludur ve diğeri ise, azot yakıtıyla doludur. Ayrıca bu tüplerin üstünde hız seviyesini ayarlama göstergesi ve gümüş plakalar bulunmaktadır. Azot yakıtının bulunduğu tüp, hidrojen peroksit gaz yakıtının bulunduğu tüpleri, gümüş plakalar adı verilen bölüme doğru iter ve bir katalizör görevi gören gümüş plakaların ara kısmından geçerek ısı veren bir enerji ile tüplerin içindeki su buharını 750°C ve daha yüksek ısıya ulaştırır, böylelikle bu su buharı hacim artışıyla tersine yönle Jetpack sırt roketi mekanizmasının çalışması sağlanır. İlerleyen yıllarda değişik fikirler ile havada kalma süresi ve mekanizma geliştirilmeye çalışılmıştır ve hâlen günümüzde bu geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

Sırt Roketinin Kullanılabileceği Alanlar

Filmlere konu olan bu mekanizmanın çalışma prensibine benzeyen bir mekanizmaya sahip Flyboard cihazı, günümüz deniz turizminde kullanılmaktadır. Eğlence sektörü dışında, gelecek zamanda havada kalma süresi ve mekanizmanın geliştirilmesiyle, yangın söndürme faaliyetleri yürüten itfaiye ekiplerinin kullanabileceği ve ülkelerin savunma, güvenlik alanlarında, acil müdahale gerektiren durumlarda yine hız kazandırması için devletlerin bu kurumlarında ve daha pek çok sektörlerde Jetpack sırt roketi kullanılması ve devrim yaratması beklenmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.