İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

0
250
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Hayatın bazı dönemlerinde istemediğimiz durumlarla karşılaşabiliriz, bu durumlardan bir tanesi var olan işimizden çıkartılmak işimizi kaybetmek. Bu gibi durumlarda maddi kaybımızın bir miktarını karşılamak için devletin işten çıkartılan vatandaşları için işsizlik maaşını çıkartmış vatandaşlarına yardım elini uzatmıştır. Fakat işsizlik maaşını herkes alamamaktadır işsizlik maaşının belli şartları ve prosedürü vardır. İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Sorusunun yanıtı için yapılması gereken başvurular ve geçmiş çalışma deneyimine ihtiyaç vardır.

Çalışma Süresi İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Sorusunu cevabını bulmak için ilk önce işten kendi iradenizle çıkmış olmamanız gerekiyor. Yani çalışabilecek durumdayken sizin isteğiniz dışında işveren tarafından sizin işten çıkarılmış durumda olmanız gerekmektedir. İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Sorusunun diğer cevabı ise son 3 yıl içinde çalışma süreniz bu çalışma süresi hem başvuru yapmanızı sağladığı gibi, hem de alacağınız işsizlik maaşının belirlenmesinde en önemli etkendir.

Şartlardan biri ise son 120 gün içerisinde çalışmış olmak ve prim ödemiş olmak şartı mevcuttur. Bununla beraber son 3 yıl içerisinde en az 600 gün çalışmış ve prim yatırmış olmak gerekmektedir. Bu şartlar sağlanmadığı takdirde başvuru yapılamamaktadır. Diğer şartlardan birisi ise iş hakkınız elinizden alındıktan sonra en geç 30 gün içerisinde başvuru yapmanız gerekmektedir, başvuru yapmadığınız takdirde işsizlik maaşını alma hakkını kaybetmiş olacaksınız.

Nerelere Başvuru Yapılır?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Sorusunun cevaplarından biri nereye başvurulacağının bilinmesidir. Yukarıda bahsedilen belirli iş günlerini ve prim ödeme şartlarını karşılayan kişiler 30 gün içerisinde İl ve İlçelerinde bulunan İŞKUR kurumlarına giderek bireysel şekilde müracaat edebilir veya İŞKUR internet sitesinden başvuruda bulanabilir. Başvuruda bulunduktan sonra yine sizin geçmişteki prim durumunuza göre belirli bir işsizlik maaşı hesaplanıp bu işsizlik maaşı size verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here