DOLAR 9,59360.97%
EURO 11,17190.8%
ALTIN 556,902,16
BITCOIN 610052-1,47%
İstanbul
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hibe Teşvikleri Nelerdir?

Hibe Teşvikleri Nelerdir?

ABONE OL
Eylül 19, 2021 19:44
Hibe Teşvikleri Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hibe Teşvikleri Nelerdir?

‘Hibe teşvikleri nelerdir sorusunu yanıtlayabilmek için hibe kavramını anlamlandırmak daha doğru olacaktır. Hibe gerçekleştirilmesi önceden planlanan toplumsal faydası da bulunan proje için kişi veya kurumlara geri ödeme beklenilmeden yapılan ayni yada nakdi yardımlara denilmektedir. Her ne kadar geri ödemesi beklenilmez denilse de sunulan projenin gerçekleştirilmesi taahhüdünü içermektedir. Projenin belirli bir bütçe ile  net olarak tanımlanan belirli hedeflere ulaşmaya yönelik olması gerekmektedir. Teşvik ise kelime olarak isteklendirme yüreklendirme anlamlarına gelmektedir. Yani bu tarz projelerde hibe teşvikleri ile girişimcilerin proje uygulama cesareti  ve istekleri sağlanan destek ile arttırılmaktadır.

Hibe Teşvikleri Hangi Alanlarda Sağlanır?

Hibe teşvikleri  tarım, ticaret, turizm, sağlık, sanayi, yatırım ve benzer alanlarda yapılmakta olup çeşitli başvuru aşamalarını içermektedir. Bunlar gerek projenin içerik ve kapsamı gerek ise projeyi hazırlayan kişi ve kurumların bilgilerini içeren belgelerin toplanması aşamalarını içermektedir. Bu kişi ve kurumlar bir takım şartları sağlamak zorundadır. Genellikle hibe teşviklerinin verilme olasılığı projenin kalitesine göre değişiklik gösterse de yatırım alanında verilen teşvikler daha geniş yer kaplamaktadır. Yatırım teşvikleri; eğitim, tekstil, entegre hayvancılık, giyim eşyası, çanta ve ayakkabı, kimyasal madde, gıda, içecek, inşaat, ağaç ve mantar, madencilik, metal eşya, elektrikli cihaz, mobilya imalatı, otel ve turizm, öğrenci yurtları, soğuk oda depoları, finansal kiralama, ilaç, belediye, hastane, atık ve geri kazanım tesisleri, seracılık makine ve teçhizat, lisanlı depoculuk, kağıt ürünleri, plastik ürünleri,  büro makine malzemeleri, bilgi işlem makine malzemeleri, hava ve uzay taşıtları, haberleşme cihazları imalatı, hassas optik gibi tıbbi aletlerin imalatı ve benzer yatırım alanlarında sıkça uygulanmaktadır. Genel olarak yatırım alanında verilen hibe desteklerine diğer alanlarda rastlamak da mümkündür.

Hibe teşvikleri proje kapsamına göre ayni yapılabileceği gibi belirli şartlar dahilinde nakdi olarak da yapılmaktadır. KDV muafiyeti, gümrük vergi muafiyeti, damga ve emlak vergisi, bina inşaat harç muafiyeti, düşük faizli tarımsal kredi muafiyeti, yatırım yeri tahsisi, sigorta primi işveren muafiyeti, belediye imar harç muafiyeti, danışmanlık, belgelendirme, koruma, yol desteği gibi destekler projenin türüne  ve içeriğine göre değişiklik göstermektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.