Hesabımın İban Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

0
253

İBAN banka eft ve havale işlemlerinin hatasız ve hızlı şekilde yapılması amacı ile üretilmiş numaralandırma sistemidir. İlk olarak Avrupa Birliği ülkeleri arasında kullanılmaya başlandı. Bu sayede hem yanlışlıkların önüne geçilmeye başlandı hem de kişisel güvenlik ön plana çıktı.

Bu sistem son yıllarda dünyanın birçok ülkesinde de kabul görerek benimsenmiştir. Ülkemizde hesap kodu ve şube kodu kullanılarak yapılan işlemler 2009 yılından sonra İBAN kullanımı zorunlu hale getirilerek daha kolay hale getirildi.

İban Numarası Nasıl Hesaplanır?

İBAN numarası hesaplama

İBAN numarası uluslararası geçerliliği olan bir sistemdir. 26 hane rakamdan oluşan numara sistemini birim olarak incelersek eğer; TR ülke kodu olarak geçer arkasından 2 haneli kontrol kodu gelir sonra 5 haneli banka kodu ve 16 haneli banka hesap numarası gelir 1 hane ise rezerv alanıdır.

İban Öğrenim Yöntemleri Nelerdir?

İBAN numarası kişiye veya kurum hesabına özeldir. Her banka hesabı için ayrı bir İBAN numarası verilir. Transfer işlemlerinde bilinmesi gereken numarayı öğrenme yolları şunlardır.

  • ATM’ye giderek iban numaramızı öğrenmek için banka kartınızla kullanıcı işlemler menüsüne giriyoruz. Hesap işlemleri bölümünden hesap bilgileri bölümüne giriyoruz. Karşımıza çıkan alanda iban numarası bilgileri alanına girerek gerekli bilgiyi elde ediyoruz.
  • İnternet bankacılığı aracılığı ile iban no’su öğrenmek için bankanın resmi bankacılık sayfasına giriyoruz. İban hesaplama bölümünden banka hesap numarası, banka şube kodu ve T.C. kimlik numarası girişi yaparak tamam’a tıklıyoruz. Banka size ait iban numarasını ekranda göstererek bilgiye ulaşmanızı sağlar.
  • İban numarasını bankanın resmi telefon bankacılığı numarasını arayarak öğrenebilirsiniz. Sesli yanıt sistemi bulunan ya da yönlendirme tuşlamaları ile hesap bilgileriniz ile ilgili bilgi alma alanını tuşlayarak size ait iban bilginizi öğrenebilirsiniz.
  • İban numarası öğrenmenin diğer bir yolu ise size en yakın hesabınıza ait banka şubesine kimliğinizle gitmenizdir. Müşteri temsilcisine kimliğinizi gösterek gerekli iban bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here