DOLAR 9,62091.25%
EURO 11,19751.03%
ALTIN 556,162,02
BITCOIN 613027-0,41%
İstanbul
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Finansal Risk Ne Anlama Gelir?

Finansal Risk Ne Anlama Gelir?

ABONE OL
Eylül 18, 2021 16:31
Finansal Risk Ne Anlama Gelir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Finansal Risk Ne Anlama Gelir?

Finansal risk, kişilerin ya da işletmelerin para ya da değerli varlıklarını kaybetme olasılığıdır. Finansal piyasalar için bu durumu konuşmak gerekirse alım ya da satım yapıldığında parayı kaybetme olasılığına denmektir. Potansiyel risk oranları oldukça fazladır bundan dolayı birçok analist riskleri 4 ana kategoride incelemektedir. Bunlar;

  • Piyasa riski
  • Operasyonel risk
  • Likidite riski
  • Kredi riski

Risk, herhangi bir finansal olayda olması normal olan bir şeydir. Gelirlerinizi yükseltmek istiyorsanız efektif bir risk yönetimi planı ile olası riskleri engelleme ya da gelir kaybınızı en az seviyede tutmanız gerekebilir. İyi bir finansal risk yönetimiyle karşılaşabileceğiniz olumsuzlukları önceden görebilir ve para kaybı yaşamayacağınız tedbirler alabilirsiniz.

Finansal Risk Kategorileri

Finansal risk kategorileri kendi içerisinde dört ana başlıkta incelendiğini söylemiştik.

  • Piyasa riski

İşletmeler için piyasa riski, işletmenin faal olduğu piyasa sebebi ile herhangi bir şekilde karşısına çıkabilecek riskleri kapsamaktadır. Örneğin; teknoloji mağazasına sahipseniz, müşterilerin çevrimiçi alışveriş yapmaya olan eğilimleri bir piyasa riski olarak karşınıza çıkacaktır.

  • Operasyonel risk

İşletmenin günlük işlemlerinde karşılaşabileceği tüm risk faktörlerini kapsamaktadır. Hırsızlık, dolandırıcılık, personel işten ayrılması, personel işten çıkarma, gerçekçi olmayan finansal gösterimler, kötü bir bütçe yönetimi ve pazarlamadaki yanlışlıklar gibi durumlar doğru bir şekilde yapılmazsa işletmenin karlılık durumu için büyük bir risk teşkil eder.

  • Likidite Riski

Fon riski olarak da adlandırılan bu risk kategorisinde varlık satmaya ya da fon toplamaya çalışırken karşılaştığınız ya da karşılaşabileceğiniz riskler ele alınır. Hızlı bir şekilde nakit elde etmeniz önünde bir engel durumu varsa buna finansal risk kategorisinde likidite riski denmektedir.

  • Kredi Riski

Bir kişinin sözleşme şartlarına göre işlem yapmaması sebebiyle para kaybetme olasılığına denmektedir. Örneğin müşteriye bir mal sattınız müşteri şartlar gereği ödeme yapılması gereken zamanda ödeme yapmaması ya da hiç ödeme yapmaması durumlarını kapsar.

Finansal Risk Yönetimi Nasıl Yapılır?

Finansal risk yönetimi içerisinde işletmenizin yukarıda belirtilen 4 ana başlığa göre karşılaşabileceği riskleri önceden anlamak ve bu süreci yönetmedir. İşletme ya da firma, belirlenen, mevcut finansal tehditleri ya da beklenen tehditleri dolayısıyla gelir kesintilerini durdurabilecek çok iyi bir stratejik planla ele alınmalı ve yönetilmelidir. Hangi finansal risk olursa olsun iyi bir stratejik planın ana elemanı ise eylem planı olmasıdır. Bu planlar işletmenizin ya da firmanızın daha fazla risk almaması için kullanılması gereken prosedürleri, politikaları ve uygulamaları içermektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.