Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

0
174

Evde bakım maaşı evinde ağır engelli raporu ve hastası olanların alabildiği maaştır. Ev içerisinde işlerini kendi kendine göremeyenlere, ihtiyaçlarını gideremeyenlere bakanlar bu maaşı almaya hak kazanıyor.

Evde bakım maaşı hastaya değil hastaya bakana veriliyor. Bu maaşı almak isteyen kişiler başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü üzerinden yapıyorlar.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları

Evde Bakim Maaşı ve Yardım

Evde bakım maaşı alabilmek için birtakım şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bunlardan en önemlisi bakılan kişinin %50 ve üzerinde engelli olarak rapor almış olması geliyor. Bu kişilerin raporunda ağır engelli bölümünde evet ibaresi geçmesi de aranan bir diğer şart. Hastanedeki heyet kurumu kişinin engel durumunu belirlemede rol alıyor.

Ayrıca kişinin kendi ve bakmakla yükümlü olunan kişiyle birlikte ortalama aylık geliri asgari ücretin 2/3’ünden daha az olması bakım raporu ile tespit edilmesi gerekiyor.

Evde Bakım Maaşına Nasıl Başvururum?

Maaşı alabilmeniz için ilk başta birtakım evrakları elde etmeniz gerekmekte bunun için valilik veya kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerine gidip başvuru evraklarını almalısınız.

Daha sonra İl veya İlçe idare kurulundan muhtaçlık kararı belgelerini almalısınız. Bu belgeleri topladıktan sonra SGK-Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim etmeniz gerekiyor bu noktadan sonra geriye incelemeler ve sonuç kısmı kalıyor.

Başvurusu Esnasından Benden Hangi Belgeler İstenecek?

Başvurunuzu yaparken pratiklik elde etmek istiyorsanız götürmeniz gereken belgeler, bakıcı ve engelli kişinin kimlik fotokopileri, 2 adet fotoğraf, eğitim durumu ile ilgili bilgi veren belge, kişinin ağır engelli olduğunu gösteren devlet hastanesinden alınmış tam teşekküllü Sağlık Kurulu raporu.

Aylık Bakıcı Maaşı Ne Kadar?

Uygun şartları sağlamış bir hastanın bakıcısına aylık 1068,15TL ödeme yapılıyor. Bu paranın bakıcıya verilme sebebi hastasına daha kaliteli bir yaşam olanağı sunabilmek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here