DOLAR 9,61611.19%
EURO 11,18690.92%
ALTIN 554,381,70
BITCOIN 610972-0,10%
İstanbul
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Enflasyon Çeşitleri Nelerdir?

Enflasyon Çeşitleri Nelerdir?

ABONE OL
Eylül 19, 2021 19:37
Enflasyon Çeşitleri Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enflasyon kelimesi ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde 1861-1865 iç savaşı sırasında fiyatlardaki keskin artışı ve para dolaşımını tanımlamak için kullanıldı. Enflasyon, fiyatlar genel seviyesinin sürekli artışını temsil eder. Özellikle enflasyon, piyasada maldan daha fazla para olduğu durumu ifade eder. Enflasyon ile, gerekli miktarda altın paraya kıyasla daha fazla miktarda banknot ve vekil para basılmasının yarattığı parasal düzensizliği kastediyoruz. Dolayısıyla, piyasadaki malların fiyatlarının toplamı ile dolaşımdaki banknotların ve diğer para ikamelerinin aşırı ihracı arasındaki orantısızlığın nedeni enflasyondur.

Enflasyon Çeşitleri

Ölçek ve kalkınma dinamikleri açısından enflasyon; ılımlı enflasyon, yüksek enflasyon ve hiper enflasyon olarak tanımlanabilir.

Bu hususlar aşağıdaki gibi incelenebilir:

  • Ilımlı Enflasyon  Bu tür enflasyon, fiyatlar genel seviyesinin yavaş büyümesini yansıtır. Genellikle bu enflasyon oranın düşük ve tek hanelidir, örn: %2, %6 vb. Bu enflasyon koşullarında fiyatlar nispeten istikrarlıdır. İnsanlar yerel para biriminin devalüasyonundan korkmazlar ve birkaç ay boyunca veya bir yıl sonra neredeyse aynı değerde olacakları için onları ellerinde tutmaya veya bankalara yatırmaya hazırdır.
  • Yüksek Enflasyon  Yüksek enflasyon yıl boyunca yüksek bir ortalama fiyat seviyesi ile karakterize edilir. Yıllık enflasyon oranı iki, üç ve dört haneye kadardır, örneğin %30, %200, %4000 vb. Yüksek enflasyon ülke ekonomisine ciddi aksamalara neden oluyor. Ülkenin para birimi devalüe edilir, insanlar varlıklarını yeniden değerlendirerek varlıklarını euro gibi başka bir güçlü yabancı para biriminde veya endeks sözleşmelerinde parasal değere dönüştürürler. İnsanlar nakit tutmaktan veya bankalara yatırmaktan korkuyor. Serveti parasal değere, gayrimenkule dönüştürürler. Bu durumda para sistemi bozulur, faiz düşer, döviz yükselir ve ekonominin iç işlemleri, özellikle dış ticaret işlemleri bozulur. Enflasyonun bu aşamasında dünyanın az gelişmiş ülkeleri bulunmaktadır.
  • Hiper Enflasyon: Hiper enflasyon ekonomi için ölümcül bir virüstür, genel fiyat seviyesi ayda birçok kez yükselmeye başladığında olur. Hiper enflasyon ile her ekonomik süreç bozulur. Bu tür enflasyon nadirdir ve genellikle savaş zamanlarında ortaya çıkar. Bu enflasyonun örnekleri, 1922-1923 yıllarında Almanya’da hiperenflasyon, fiyat endeksi %1’den 10 000 000 000’a yükseldi ve Bolivya 1985’te %120000, vb.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.