Elektrik Piyasasında Serbest Tüketici Olmak

0
282
Serbest Tüketici Nedir?

Yüksek gelen faturalar hepimizin canını sıkan bir durumdur. Özellikle faturalarda gördüğümüz yüksek rakamlar beklediğimizden daha üst düzeyde ise bu durum daha da can sıkıcı olabilir. Fatura üzerinden alınan vergiler, enerji şirketinin dağıtım bedeli adı altında aldığı ücretler derken faturalar daha da şişebiliyor.

EPDK yani Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirli bir limit üzerinde elektrik tüketen kullanıcılara yönelik bir takım çalışmalar yapılmaktadır. Bu sayede belirlenen limitin üzerinde elektrik kullananlar istedikleri elektrik dağıtım firmalarını tercih ederek indirimli elektrik fiyatlarından yararlanabilir ve bu sayede yüksek gelen faturalarını düşürebilirler.

Serbest Tüketici Nedir?

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen standartın üzerinden elektrik kullanan gerçek veya tüzel abonelerin elektrik tedarikçisini seçme ayrıcalığına sahip olan tüketicelere Serbest Tüketici adı verilir.

Serbest Tüketici Limiti Nedir?

Serbest Tüketici Limiti

Serbest tüketici sınıfında yer alabilmek için 2016 yılında belirlenen tüketim limiti 3 bin 600 kilovat/saat iken 2017 yılında bu rakam 2 bin 400 kilovatsaate düşürüldü. Yani 2017 yılında elektrik faturası 82 lira üzerinden gelen kişiler Serbest Tüketici sınıfında yer alabilecek. 2018 Ocak ayı itibariyle ise serbest tüketim limiti 68 liraya indirildi.

Bununla birlikte yaklaşık iki buçuk yıldır elektriğe zam yapılmıyordu. Fakat fatura dip toplamı olarak Ocak ayından itibaren elektriğe zam yapılması bekleniyor.

Serbest Tüketici Sınıfına Nasıl Geçersiniz?

Peki siz Serbest tüketici misiniz ? Bu konuda hakkında bilginiz var mı? Serbest tüketici sınıfına girebilmek için çok beklemeden bu konuda danışmanlık veren firmalar ile görüşebilirsiniz.

Serbest Tüketici Sınıfı İndirimleri

Serbest tüketici sınıfına girebilmek için gerekli şartları taşıyorsanız eğer değişken olmakla birlikte 1,5 veya 2 yıllık sözleşmeler yapabilirsiniz. Ayrıca indirim tutarları da tamamen değişkendir. Yani sözleşme süresi boyunca sabit bir indirimden yararlanabilirsiniz. Ayrıca yüzdesel olarak fatura başına indirimde kullanabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra da değilşken olarak birkaç faturanızı bedavaya getirebilirsiniz.

Elektrik Piyasasında Son Durum

Elektrik Piyasası

Elektrik piyasası standart ödemek zorunda olduğumuz giderler içerisinde indirimli olarak faydalanabileceğimiz tek unsur olarak nitelendirilebilir. Bu fırsatı yakalamak için ise elektrik piyasasına özel hizmet veren firmalardan biri ile anlaşarak sizin için en uygun indirimi sunan dağıtım firmasını bulmasını isteyebilirsiniz. Bu firma size en avantajlı elektrik kampanyalarını sunmakla birlikte bu hizmeti ücretsiz olarak veriyor.

İndirimli elektrikten faydalanmak için serbest tüketici statüsüne ister mesken kullanıcısı olun isterseniz de işyeri kullanıcısı olun girebilirsiniz. Sadece limiti yakalamanız yeterli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here