Elektrik Faturasından Tasarruf Etmenin Tüyoları

0
137
Elektrik Faturası Tasarruf Etme

Ülkemizde üretilen elektrik enerjisi tükettiğimiz enerjiye yetmiyor. Resmi verilere göre tüketilen enerjinin %72’si dışarıdan alınıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada binalarda yapılacak olan tasarruf çalışması ile enerji tüketimi %30 oranında azaltılabiliyor. Bu sebeple elektrik faturasından tasarruf etmenin tüyoları geleceğimiz için önem arz ediyor.

Verimli Aydınlanma Yöntemleri

Tüketilen enerjinin %20’lik kısmı konutlarımızda aydınlanma için kullanılıyor. Aydınlanma konusunda yapılacak tasarruf çalışmaları ile %20’tasarruf edilebilir. Bu sebeple elektrik faturasından tasarruf etmenin tüyoları için ilk olarak verimi düşük ve ömrü kısa ampuller yerine tasarruflu ampuller kullanılabilir.

Az kullanılan apartman boşlukları, tuvalet, banyo gibi yerlerde sensörlü sistemler tercih edilebilir. Ev boyalarında daha açık renkler tercih edilebilir. Çatı sistemli apartmanlarda merdiven boşluğu aydınlanması için pencereler bırakılabilir. Görüldüğü gibi aydınlanma ile ilgili alınabilecek basit birkaç tedbir ile %20 enerji tasarrufu yapılabiliyor.

Televizyon, Bilgisayar Gibi Elektrikli Aletlerden Tasarruf Yöntemi

Evlerde kullanılan televizyon, bilgisayar, şarj cihazı gibi aletler kullanılmadığı zamanlarda prize takılı bırakılıyor. Bu aletlerde bekleme modu olduğundan dolayı prize takılı oldukları sürece enerji tüketimi yapıyorlar. Elektrik faturasından tasarruf etmenin tüyoları için diğer bir yöntemde bekleme modu olan veya prize takılı olduğu sürece elektrik enerjisi tüketen aletlerin kullanılmadığı zamanlarda prizden çekilmesi gerekiyor.

Elektrikli Ev Aletlerinde Tasarruf Yöntemi

Elektrikli ev aletlerinde güç tüketimi olarak çeşitli sınıflar bulunuyor. Enerji tüketimi düşük olan aletler ilk alımlarda fiyatları yüksek olabiliyor ancak kullanım süresince tasarruflu olması sebebiyle daha faydalı oluyor. Elektrik faturasından tasarruf etmenin tüyoları için başka bir yöntemde elektrikli ev aletleri alımında enerji tüketimi alanında tasarruflu olanların tercih edilmesi gerekiyor. Her evde bulunan buzdolaplarının enerji izolasyonu açısından en uygun şekilde kullanılması gerekiyor.

Tasarruflu modellerden seçilen buzdolaplarının direk güneş ışığına maruz kalacağı yerlerden, fırın gibi ısı yayan cihazlardan, duvarlardan uzak mesafelere yerleştirilmesi gerekiyor. Evlerde kullanılan bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi cihazlar ekonomik programları tercih edilince daha az enerji tüketimi sağlıyorlar. Bu sebeple bu tarz cihazların mümkün olan her fırsatta ekonomik programda kullanılması enerji tasarrufu açısından tavsiye ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here