Ekonometri Nedir?

0
144
Ekonometri Nedir?

Ekonometri, finansal değerlerin, matematik, istatistik gibi bilimlerin kullanılması ile finansal ilişkilerin deneysel bir şekilde değerlendirilerek, bu finansal değerler arasındaki ilişkiyi incelemekle uğraşan bilim dalıdır. Ekonometri biliminde Regresyon analizi oldukça sık kullanılmaktadır. Ekonometrik çözümler iki dalda inceleme alanı bulabilir. Birinci dal zaman serisi analizidir.

Zaman serisi analizi, geçmiş zamanda ki verilerden yararlanarak geleceği ön görümlemeye denir. İkinci dal ise yatay kesit analizidir. Yatay kesit analizi de tek bir zaman kesitinde farklı değişkenlerin incelenmesine denmektedir. Bir de paralel veri analizi adında bir yöntem uygulanır. Bu yöntem ise Yatay kesit analizi ile zaman serisi analizinin aynı zamanda kullanılması ile oluşur.

Ekonometri Terimini İlk Kim Buldu?

Bu terimi bilimsel manada ilk kullanan isim Polonyalı Pawel Ciompa‘dır. Bugünkü anlamında kullanımına ise Norveçli iktisatçı Ragnar Frisch getirmiştir.

Ekonometri Bölümüne Neden İhtiyaç Duyuldu?

Ekonomi, zor ve bir o kadarda karmaşık bir bilim olduğundan profesyonel iktisatçılar bile ekonomik bilgileri değerlendirmekte yetersiz kalmışlardır. İşte ekonometri iktisatçıların açıklayamadıkları ekonomik nitelikli olayları analiz etmek için geliştirilmiş bir bilim dalıdır.

Ülkemizde Ekonometri Bölümü

Bölümün öğrenim süresi 4 yıl olup TM1 puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadır. Ağırlık olan ders istatistik dersidir. Daha sonra iktisat, muhasebe, matematik, işletme vb. dersleri alır öğrenciler. Mezun olduktan sonra iş bulma konusunda biraz daha avantaj yakalamak isteyen adaylar bu bölümü İngilizce seçebilirler. Adayların isteğe bağlı ya da zorunlu staj yapması tecrübe kazanmaları açısından oldukça iyi bir seçenektir. Ülkemizde bu bölümü İngilizce olarak veren tek devlet üniversitesi Adana Çukurova Üniversitesidir. Ekonometri mezunları KPSS ile 70 puan ile alım yaparken bu rakam 2016 verilerine göre 84-85 puanlara kadar yükselmiştir.

Ekonometrist birinin iş bulduktan sonraki maaşı ise devlette 3500 lira dolaylarındadır. Özel sektörde ise bu rakam değişmektedir.

Ekonometri Bölümünden Mezun Olanlar Ne Yapar?

Öncelikle sayısal düşünebilen, sayısal işlemlerle vakit geçirmekten sıkılmayan bireylerin tercih edebileceği bir bölüm olan ekonometriyi bitiren kişiler ”Matematiksel İktisatçı” unvanı ile görevde bulunurlar. Bir iktisat mezunu ile aynı dersleri aldıkları için iktisat mezununun çalışabileceği yerlerde çalışma imkanı bulabilirler. Görmüş oldukları derslerin çoğu sayısal ağırlıkta olduğu için kamu ve özel sektörde, araştırma departmanlarındaki farklı alanlarda uygulamaya dönük çalışabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here