EFT İle Havale Arasındaki Fark Nedir?

0
275
EFT İle Havale Arasındaki Fark Nedir?

Bazen paraya ihtiyaç duyabilir yakınlarımızdan para isteyebiliriz veya yakınlarımıza para gönderebiliriz elden para verebileceğimiz gibi internet ortamından ya da bankalar arasında para gönderim yapma imkanlarımız vardır. Bankalar arasında para gönderiminde en yaygın iki yol bulunmaktadır. Bir tanesi EFT diğeri ise havale. Bunlar arasında bazı farklılıklar vardır. Bu farklar gönderim zamanını yöntemini ve birçok konuyu etkilemektedir.

EFT Hangi Bankaya Havale Hangi Bankaya Gönderilir?

EFT transferi bankalar arasında bir transferdir. Yani kendi bankanız dışındaki bir bankaya para transferi yapacaksanız EFT işlemi kullanılır. Havale işlemi ise aynı banka içinde para transfer işlemidir.

EFT Nasıl Havale Nasıl Gönderilir?

Eft ve Havale Arasındaki Farklar

EFT gönderim şekli bankaların bize vermiş olduğu TR ile başlayan 26 tane rakamdan oluşan IBAN adı verilen bankacılık numarası ile gönderilir ve alınır IBAN numarası olmadan eft gönderme imkanınız bulunmamaktadır. İnternet bankacılığı aracılığıyla ya da telefon bankacılığı aracılığıyla para göndereceğiniz ya da alacağınız kişinin IBAN numarası paylaşılarak para transferi yapılabilir. Havale sistemi ise biraz daha farklıdır. Her bankanın müşterilerine verdiği bir müşteri numarası ve şube kodu numarası mevcuttur bu kodlar girilerek para transferi alınabilir ya da gönderilebilir EFT İle Havale Arasındaki Fark Nedir sorusunun cevaplarından bir tanesi budur.

EFT Saatleri – Havale Saatleri

EFT ve havale gönderimi arasında saat farkı vardır. EFT gönderecek ya da alacak kişi IBAN numarasını girdikten sonra bankaların çalışma saatleri ve günleri arasında EFT işlemi yapabilir. Genellikle sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında EFT yapılabilir bu saatler dışında yapılan EFT’ler sonraki güne transferi gerçekleşir, yani bu saatler dışında yaparsanız alıcı kişi anında parayı hesabında bulamaz. Bu saatler arasında transfer yaparsanız da bankanın yoğunluğuna göre 15 dakika ile 1 saat arasında transfer tamamlama süreci vardır. Havale saatleri ise 7/24 saattir havale işleminde herhangi bir süre kısıtlaması olmadığı gibi gece 3 saatlerinde de havale yapabilir öğlen 12 saatlerinde de havale yapıp kişinin paraya hemen ulaşmasını sağlayabilirsiniz. EFT İle Havale Arasındaki Fark Nedir sorusunun cevaplarından bir tanesi de zaman farkıdır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here