Dünyada Yeni Akım: “Erken Rezervasyon”

0
167
Erken Rezervasyon Otelleri

Dünyanın birçok ülkesinde hemen her sektörde dijital ortama geçilmişken, eski firmalarda bu akıma ayak uydurmaya çalışıyor. Diğer taraftan da dijitalleşme her sektörde mümkün olmasına rağmen kullanıcılar yani müşteriler bu duruma ne kadar ayak uydurabilirler belli değil.

Dijitalleşen ve bu modaya ayak uyduran sektörlerden biri de turizm ve otelcilik sektörüdür. Özellikle son birkaç yılda turizm beldelerinde yer alan oteller erken rezervasyon sistemini kullanarak hem dijital ortamda işlerini yürütüyor hem de yeni çağa ayak uydurmanın yollarını arıyorlar. Peki nedir bu erken rezervasyon?

Erken Rezervasyon Nedir?

Erken Rezervasyon Fırsatları

Erken rezervasyon, başta yaz tatilleri için planlanan ancak yılbaşı, sevgililer günü, bayram tatilleri gibi özel günlerde de sıklıkla karşımıza çıkabilen genelde bir ay öncesinde olmak üzere tatil yapılacak günden belirli bir süre önce yüksek indirimler ile otellerden oda satın almaya imkan sağlayan geniş ölçekli kampanyalardır.

Peki erken rezervasyon nasıl başladı ve neden bu kadar etkili olmayı başardı? İşin aslı zorlu ekonomik şartlar ve genişleyen aileler ile birlikte artan masraflar insanları tasarruf etmeye zorlar hale geldi. Bu tasarruflar da zaruri harcamalar üzerinden gerçekleşerek insanların başta tatil harcamaları olmak üzere birçok konuda geri planda kalmasını sağladı. Ancak dijital dünyanın zeki ve yaratıcı insanları hem ekonomiye can vermek ve Türkiye ekonomisi üzerindeki turizm ve otelcilik pazarını artırmak hem de insanlara yılda kısa süreli de olsa mutlu günler geçirmeyi sağlamak için yeni fikirler ürettiler. Elbette ki bu fikir erken rezervasyon ve bu tarz üzerine gidilmiş konular.

Erken rezervasyon sistemine dahil olan oteller yılın belirli günlerinde yaptıkları satışlar ile tüm yılı kurtarabilir hale geldiler. Çünkü bu günler dışında zaten neredeyse satış yapılamaz bir hal aldı durum.

Erken Rezervasyon Ne Zaman Geçerli?

Erken Rezervasyon Fırsatları

Aslında temel tatil günlerinde geçerli diyebiliriz erken rezervasyona. Ancak dönemsel olarak zaman verecek olursak da başta yılbaşı otelleri olmak üzere, yaz tatiline hazırlık olarak da Mart, Nisan ve Mayıs ayları erken rezervasyon sisteminin en çok sattığı zamanlar. Yaz aylarında tatil yapmayı amaçlayan kişiler veya aileler Nisan, Mayıs aylarında yayınlanan bu oteller ile hem bütçelerine uygun hem de lüks otellerde tatil yapma fırsatı yakalayabiliyorlar. Hatta bazı oteller daha uzun sürelerde bu tarz otel rezervasyonlarını açabiliyor ve bu tarz sistemler daha da ucuz oluyor.

Diğer taraftan da kayak merkezlerinde bulunan otellerde çok nadir olmakla birlikte Eylül, Ekim gibi aylarda erken rezervasyon imkanı veriyor.

Erken Rezervasyon Tarihi Değiştirilebiliyor mu?

Elbette değiştirebilirsiniz. Ancak burada bu fırsatı aldığınız site üzerinden iletişime geçerek müsaitlik durumunu sorgulamanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse Tatil.com, erken rezervasyon tarih değişikliği için müşteri hizmetlerini aramanızı ve müsaitlik durumuna göre değişiklikliğe imkan veriyor.

Erken Rezervasyon İptal Edilebiliyor mu?

Siz otel sahibi olsanız ucuza sattığınız birşeyi iptal eder misiniz? Ben etmem veya herhangi bir esnafta etmek istemez. Elbette otel yönetimleri de zaten üçte biri fiyata sundukları fırsatları iptal etmek istemiyorlar. Ancak burada da farklı bir sistem devreye giriyor. Genel olarak bazı firmalar erken rezervasyon iptal sigortası sunuyor. Bunu ek bir ücret ödediğiniz taktirde alabiliyorsunuz. Tatil tarihinin 72 saat öncesine kadar da aradığınız taktirde iptal sağlayabiliyorsunuz.

Erken Rezervasyon Hangi Bölgelerde ve İllerde Geçerli?

Genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunan oteller erken rezervasyon imkanı sunuyor. Bunun dışında yavru vatan Kıbrıs’ta bulunan oteller de yine bu dönemlerde erken rezervasyon yapmanıza olanak sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here