Dünden Bugüne Kripto Paralar

0
380
Kripto Paraların Geçmişi

Dünya ekonomisinde söz sahibi olmaya başlayan Bitcoin ve türevleri, kişilerin kısa ve uzun süreli yatırımları için en güvenilir bulduğu yöntemlerin de başında gelmektedir. Her ne kadar ülkeler tarafından yasaklansa ya da ilerleyen dönemlerde müdahale yapılacağı bilgileri gelse de, yatırımcılar ve madenciler başta Bitcoin olmak üzere diğer kripto paralara olan ilgisini bir an düşürmemektedir. Kripto para geçmişi incelendiğinde, kimsenin sonucun bu kadar iyi olacağı hakkında yorumu olmadığını görebiliriz. Sadece test amaçlı bir uygulama olarak tanıtılan dijital paralar, şuan kişilerin yatırım taleplerine göre iki farklı alana yönelmelerine neden olmuştur. Bunlar;

  1. Kripto Para Yatırımcısı
  2. Kripto Para Madencisi

Kripto para geçmişi özellikle ileriye dönük yatırımcıların şuan ki başarılarına bağlanmaktadır. Çünkü, kullanılan para birimi ne olursa olsun, Bitcoin ve alt coinlerin değerleri oldukça düşüktü. Bu da kişilerin ileride oluşabilecek bir değer artışına karşı risk alarak yatırım yapmaları sonucunu ortaya çıkarmıştır. Şuan Bitcoin üzerinden zengin olanlara baktığımızda, aldığı dijital paraları uzun bir süre takip etmeyen, sonrasında ise milyoner oldukları ile ilgili bilgi sahibi olan kişiler ile doludur.

Bitcoin

En Basit Haliyle Kripto Para Nedir?

Kripto para geçmişi her ne kadar merak edilen konuların başında gelse de, asıl merak edilen kripto paraların aslında ne olduğudur. Bu konuda merak ettikleri olan kişiler için öncelikli olarak tanım yapılmalıdır. Kripto para, hiçbir ülkeye, ekonomiye ya da bir otoriteye ait olmayan, tamamen anonim bir para birimidir. Ancak, gündelik yaşantımızda kullandığımız Lira, Dolar ya da Euro gibi fiziki bir teslimatı bulunmamaktadır. Yani, sanal ortamda bulunan bir paradır.

Şuan kripto para denildiğinde ilk akla gelen Bitcoin, kripto paraların atası olarak kabul edilmektedir. Kişiler farklı platformlardan Bitcoin satın alabiliyor, elindeki Bitcoinleri satabiliyor ya da gereken yazılımları temin ederek Bitcoin madenciliği yapabiliyorlar. Burada tercih, kişilerin uzun dönemli mi yoksa kısa dönemli mi yatırım yapacaklarına bağlıdır. İlk çıktığı yıllara döndüğümüzde çok düşük değerleri olan Bitcoin’in, şuan binlerce Lira’lık değere ulaştığı, günden güne artmaya devam ettiği ve birçok ülkenin bile ödemelerini Bitcoin ile yapmaya başladığını söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here