Dosya Masrafı Nedir?

0
360
Dosya Masrafı Nedir?

Dosya masrafı, bankaların sizden aldığı kâr ve faiz oranlarından farklı olarak kendisi için aldığı masraflarıdır. Yalnız bu masraflar sigorta bedeli ipotek ücreti gibi giderlerden farklı olarak tüketicilerden talep edilmektedir.

Dosya Masrafı Kesintisi Nasıl Belirlenir?

Bankaların almış oldukları dosya masrafların da önemli bir tarih vardır. Bu tarih hukuk tarafından belirlenen 3 Ekim 2014 dür. Bu tarihe kadar kullanılan kredilerde alınan dosya masraflarında herhangi bir hukuki dayanak yoktur. Bu yüzden tüketiciler bu tarihe kadar kullandıkları kredilerin dosya masraflarının hepsini geri alabilirler. Peki, bu tarihten sonra kullanılan kredilerde ne kadar dosya masrafı talep edilebilir? Bu tarihten sonra kullanılan kredilerde alınan dosya masrafların binde beş oranında kesinti yapılması Yargıtay tarafından ne yazık ki yasal sayılmıştır.

Örnek vermek gerekirse bir tüketici 100 bin TL’lik konut kredisi kullanmış varsayalım. Bu kredinin binde beşi yani 500 TL’lik dosya masrafı 3 Ekim 2014 tarihinden önce çekildi ise dosya masrafının hepsini tüketici geri alabilir. Ancak 3 Ekim 2014 tarihinden sonra kredi kullanımı olduysa bu dosya masrafının 500 TL’lik kısmı yasal sayılmıştır. Ancak yapılan kesinti binde beş den fazla ise fazla olan kısmı talep edilebilir.

Dosya Masrafı İade Süreci

Kredi kullanımından sonra verilen dekontların üzerinde banka giderleri ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Eğer dekontlarınızı kaybettiyseniz bankanızdan talep edebilirsiniz. Şunu belirtmekte fayda var. Dekontlarınızı kaybetmeniz durumunda sadece kullanılan bankadan dekont talep edilecek diye bir husus yoktur. Krediyi A bankası İstanbul şubesinden kullandıysanız dekontunuzu Antalya’daki şubesinden de alabilirsiniz. Dekontların üzerinde kredi tahsis ücreti kredi kullanım ücreti gibi ibareler bulunmaktadır.

Dekontlarınızı topladıktan sonra bulunduğunuz ilçede ki Kaymakamlık da bulunan tüketici sorunları hakem heyetine gitmeniz gerekmektedir. Bu heyetteki görevli sizden bir dilekçe yazmanızı isteyecektir. Bu dilekçe matbu haldedir. Dilekçenizi yazdıktan sonra arkasına dekontunuzu ekleyin. Bu işlemden sonra sonuçlanma süreci 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Süreci hakem heyetine sorarak takip edebilirsiniz. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanır ise karar taraflara tebliğ edilir.

Banka sizi doğrudan arayıp iade için hesap numarası isteyebilir. Ama çoğu zaman böyle olmaz çünkü o bankadan kredi kullandığınız için hesabınız zaten vardır ve direk hesabınıza paranız yatar. Kararın tebliğinden sonra paranız ödenmemesi durumunda bankaya gidip kararı tebliğ edebilirsiniz.

Dosya Masrafı İade Başvurusunda Zaman Aşımı

İade başvurusunda zaman aşımı 10 yıldır. Dolayısıyla geçmişe dönük on yıl içinde kullandığınız kredilerin dosya masraflarının iadesini isteyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here