Dolar Rekor Kırdı!

0
272
Dolar Rekora Koşuyor

Küresel bazda güçlü bir seyir izleyen dolar, beni tamamen yanıltarak 3.75 TL üzerini test etti ve ben bu yazıyı yazdığım sıralarda bu noktadaki seyrini sürdürmeye devam ediyor. Kuşkusuz ABD ile yaşanan vize sorunları, Avustralya ve Almanya ile yaşanan havaalanı arama krizleri ve ayrıca jeopolitik riskler ve sorunlar Türk Lirası üzerindeki baskıyı giderek artırıyor. Öyle ki 25 Ekim gecesi, 9 Ekim tarihinden itibaren en yüksek nokta olana 3.80 TL’yi gördü dolar. Euro ise 4.47 TL seviyesinde işlem gördü.

Bir diğer risk konusu da bazı Alman bankalarının Türkiye’nin risk puanını gözden geçirdiği yönünde bilgiler gelmesi. Bir de bunların üstüne bugün Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplanıyor ve faiz kararları bekleniyor.

Para Politikası Kurulu Toplanıyor!

Merkez Bankası

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün faiz kararlarını açıklayacak. Birçok ekonomiste göre faizlerde herhangi bir oynama yapılması beklenmezken Cumhurbaşkanı Erdoğan faizlerin düşürülmesi gerektiğini savunmuştu.

Para Politikası Nedir?

Bilindiği üzere Para Politikası Kurulu geçtiğimiz ayda faizler üzerinde bir oynama yapmamıştı. Geçtiğimiz Para Politikası Kurulu Toplantısı bilgilerine https://www.ekonomiblogu.com/merkez-bankasi-faiz-kararini-acikladi/ buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here