DASK Nedir? Dask Nasıl Hesaplanır?

0
171
DASK Nedir? Dask Nasıl Hesaplanır?

DASK, Doğal Afetler Sigorta Kurumu kısaltılmış adıdır. Günümüzde sıklıkla zorunlu deprem sigortası şeklinde ifade edilir. Deprem sigortası, tapulu ev ve iş yerlerinin doğal afetlerde oluşabilecek zararlara karşı teminat altına alan sistemdir. Bu sigorta kapsamında ödenen prim karşılığında oluşan risk Doğal Afetler Sigorta Kurumu tarafından üstlenilir. Zorunlu Deprem Sigortası için ödenmesi gereken prim belirlenmesi gerekir.

Depreme bağlı olarak tamamen ya da kısmen zarar görmüş binalar teminat kapsamına girer. Ancak; enkaz kaldırma masrafı, taşınabilir mallar, iş durmasına bağlı kayıplar ve binanın kendi kusuruna bağlı kayıplar teminat kapsamı dışındadır.

Zorunlu Deprem Sigortası

DASK Adres Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

DASK adres kodu sigorta işlemlerinin kolaylaştırılmasını sağlayan 10 haneli olan ve her ev ile iş yeri için özel olan numaradır. Ev ve iş yerinin sahibi değişse dahi adres kodu bundan etkilenmez. Bu kodun deprem sigorta poliçelerinde zorunlu hale gelmesinin en büyük nedenleri hatalı veya mükerrer oluşturulan sigorta poliçelerinin önüne geçebilmektir.

Ev ya da iş yerinin bilgileri bu numaralar sayesinde sistemde sürekli güncel tutulur. Böylece bilgilerin eksik veya hatalı yazılmasından kaynaklanan aksaklıklar bertaraf edilir. Ev ya da iş yeri deprem kaynaklı zarar gördüğünde hasar yönetimi ve hizmeti daha kolay ulaştırılır.

01.03.2013 tarihinden itibaren zorunlu deprem sigortası poliçeleri ikamet edilen yerin kodu olmadan düzenlenmez. Tüm zorunlu deprem sigortası poliçeleri Ulusal Adres Veri Tabanı üzerinden üretilmektedir. Sistemde adres bilgilerini doğru şekilde kayıtlı olduğu takdirde, adres kodu otomatik olarak poliçenin üzerine yazılır.

DASK Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK poliçe sorgulaması, Doğal Afetler Sigorta Kurumu’nun kendi internet sayfasından; https://dask.gov.tr/e-services adresi üzerinden yapılabilir. DASK sigorta primi ve sigorta bedeli ise bulunduğunuz il, yapı tarzı, yüz ölçümü gibi bilgiler girilerek; https://www.dask.gov.tr/e-services/portal/calculatePremium adresinden gerçekleştirilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here