Daraltıcı Maliye Politikası Nedir?

0
1170
Daraltıcı Maliye Politikası Nedir?

Daraltıcı maliye politikası, kamu harcamalarının en düşük seviyeye indirilmesi, vergilerin arttırılması ve bu sayede bütçenin fazla vermesinin sağlanmak istendiği bir maliye aracıdır. Gelişmiş ekonomilerde çok sık karşılaşılmayan ama gelişmekte olan ve üretim açısından yetersiz kalan ülkelerde çok sık uygulanmakta olan bu politikada, en dikkat çekici ve benimsenmeyen sonucun fiyatlardaki artış olduğu bilinmektedir. Mali açıdan ekonominin daraltılmasının yani harcamaların azaltılmasının amaçlandığı bu alanda, uygulamalar tamamen devlet tarafından başlatılmaktadır. Devletin yapacağı uygulamalarda ise ilk başta vergilere yapılan zamlar ön plana çıkacaktır.

Bir ülkede kamu harcamalarının azaltılıp vergilerin arttırılması ile gerçeğe dönüştürülecek bu maliye politikası, siyasi güçler tarafından her zaman kaçınılan durumların başında gelmektedir. Çünkü, bu tarzda bir gelişme yapıldığında, maliyenin düzelmesi amaçlansa da halkın huzuru ve refahı bozulacaktır. Bu da hükümetin siyasi gücüne yönelik eleştirilerin artmasına ve halkın desteğinin azalmasına neden olmaktadır.

Daraltıcı Maliye Politikası Nasıl Uygulanır?

Daraltıcı Maliye Politikası Araçları

Daraltıcı maliye politikası konusunda bir uygulama kararı alınmışsa, burada bilinen ilk durum, söz konusu ülkede enflasyon rakamlarının bir hayli yükseldiğidir. Çünkü, artan enflasyonlar ile mücadele etmede en etkili ve kısa sürede geniş sağlayan yöntem, daraltıcı yöndeki maliye politikasıdır.

Bilindiği gibi enflasyon olgusunda toplam talep toplam arzı geçtiğinde, rakamlar kontrol edilemeyecek düzeye çıkmaktadır. Enflasyon ile mücadelede mevcut durum aynı şekilde yeterli olmayacağından dolayı da, talebin dizginleşmesi gerekmektedir.

Talebin azaltılması yani dizginleşmesi için uygulama yapılacağında, daraltıcı maliye politikası devreye girecektir. Ancak, burada devletin yapması gereken bir durum daha vardır. O da, kamu harcamalarının kesilmesidir. Bunun nedeni ise, kamu harcamalarının artmasının ekonomiyi canlandırdığı, bu canlılığın da doğrudan talebi arttırıcı yönde olduğu bilinmektedir.

Enflasyona kaynak olan temel neden talep olduğundan dolayı, kamu harcamalarının azaltılması ve vergilerde meydana gelen düzenlemeler ile birlikte, talep kısa sürede baskı altına alınacaktır. Ancak, bu maliye politikası uygulanırken siyasi ve sosyal baskıların dikkate alınması gerekmektedir. Halkın memnun olmayacağı bu durumda, uygulamalarda kısa sürede sonuca gidilmezse, refah kaybı artacak ve siyasi istikrarın elde bulundurduğu güç de kısa sürede kaybolacaktır. Bundan dolayı, çok fazla tercih edilen bir uygulama olmadığı ama Türkiye’de birçok kez uygulamaya gidildiğini belirtebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here