Borsa Haram mıdır?

0
556
Borsa Haram mı?

Borsa haram mıdır, sorusuna cevap vermeden önce, Borsa nedir kısaca tanımlayalım. Borsa Türkçe sözlükte, tüccarların, sarrafların, özellikle de değerli kâğıt, pay senetleri, tahvil, döviz ve her türlü mal ticaretiyle uğraşanların, alım ve satım amacıyla devletin kontrolü altında iş yaptıkları yer, olarak tanımlanmaktadır. Borsanın kısaca tanımını yaptıktan sonra borsa haram mıdır, sorunun diyanete göre nasıl olduğuna bakabiliriz. Diyanet işleri bakanlığına göre borsa caiz, fakat tahvil ve hazine bonosu caiz olmadığı karşımıza çıkmaktadır.

İslam da ticaret önemli bir konumdadır. Diyanet’in açıklamasına göre, haklın elinde az miktarda bulunan mal varlığının yatırıma yönlendirmesi ülkenin kalkınması açısından önemlidir. Ülke adına önemli odluğu kadar, İslam açısından da hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Suni fiyat elde etmenin iyi niyetli yatırımcıları mağdur etmemesi durumunda, hisse senedi almanın caiz olduğu düşüncesini savunmaktayız. Bazı farklı durumları aşağıda anlatmak istiyoruz.

Kar Zarar Ortaklığı Durumu

Şirkette olan ortaklığı temsil eden, hisse senetlerinde ve kar zarar ortaklığının simgesi durumunda olan, kar zarar ortaklığı belgeleri konusunda durum biraz farklıdır.  Günümüzde iş ilişkilerinin yoğunlaşıp, sermaye sektörünün oldukça ön planda olduğu hisse senetleri, sermaye sektörünün en önemli aracı haline gelmektedir. Hisse senedi, artık bir otaklık belgesi konumundan çıkmış, bağımsız bir mal olarak alım satım olayları başlamıştır. Kar getiren bazı tesisler kar ortaklığı yoluyla halka açılmıştır. Bu durum sayesinde faizden kaçan kesimin birikimleri de dahil edilerek toplam sermaye ile, yeni iş sahalarına ve yatırımlara yönlenmektedirler. Bu durumun caiz olmadığı savunulmaktadır.

Spekülasyon Uyarısı Durumu

Spekülasyon uyarısı durumunu şöyle açıklayabiliriz.Bazı toplumlarda spekülatif müdahale edilerek, sunfiyat oluşumlarında iyi niyetli yatırım yapmak insanların mağdur edildiği görülmektedir. Bu toplumlarda borsa, kumar ve riskli bir ticaret konumunda olmaktadır. Bahsetmiş olduğumuz durum, özellikle sermaye piyasasının belirli düzene ve gerekli istikrara kavuşmakta zorlanıldığı, çeşitli baskı gruplarından gelen baskılarla kolayca yön değiştirmekte olan ve büyük çapta değişiklik yaşanan toplumlarda görülmektedir.

Borsa Oynamak Mantıklı mıdır?

Bu yazımızda ele aldığımız, borsa oynamak haram mı konusunda diyanet bakanlığı tarafından desteklenerek yapmış olduğumuz bilgilendirme sayesinde artık gönül rahatlığıyla borsa oynayabilirsiniz.

Borsa oynamanın mantıklı olduğunun en büyük kanıtı, borsanın yasal olma durumudur. İnsanlar birikimlerini değerlendirmek için yasal olmayan çeşitli yollara başvurmaktadırlar.  Yasal olmayan işler her zaman mağduriyet ile sonuçlanır. Paranızı değerlendirmek, yatırım yapmak amacıyla borsa oynamayı tercih ederseniz, yasal yoldan para kazanmış olacaksınız. Herhangi bir sorunla karşılaşma durumunuzda hukuk yoluyla hakkınızı arayabilirsiniz. Borsa piyasası, yasal olmasının yanı sıra aracı kurumların hesaplarına yatırmış olduğunuz paralar Tekasbank AŞ. tarafından saklanmaktadır. Bu nedenle paranızı güvenle yatırabilir, ihtiyacınız olduğunda sorunsuz bir şekilde paranızı çekebilirsiniz. Anlattığımız bütün bu sebepleri göz önünde bulundurursak borsa oynamak mantıklıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here