Bitcoin Hakkında Hukuki Düzenleme Var Mıdır?

0
176
Bitcoin Hakkında Hukuki Düzenleme

Son dönemlerde hızlı bir şekilde gelişme gösteren kripto para birimi Bitcoin, büyük bir yatırım aracı haline dönüşmüştür. Engellenebilmesi hiçbir şekilde mümkün olmayan Bitcoin, birçok borsa hesabı üzerinden satılabiliyor.

Ülkemizde Bitcoin hakkında BDDK tarafından oluşturulan çeşitli yasal düzenlemeler vardır. Bitcoin kullanımının parabolik bir şekilde günden güne artması, yasal düzenlemelerin yapılmasını bir anlamda mecburi kılıyor. Ancak BDDK tarafından yapılan yasal düzenlemede sınırlı ifadeler yer alıyor.

Bu ifadelerde, Bitcoin hesaplarıyla ilgili olarak herhangi bir çalıntı durumunun halinde, devletten yardım alınamayacağını dile getiriliyor. Devletin bu durumlarda vatandaşa yardım etmemesi, Bitcoin illegal olup olmadığı konusunda tereddütler yaratabiliyor.

Bitcoin Yasal Mıdır?

Bitcoin’in yasal olup olmadığını anlamak, şu an için kullanım oranlarına bakılarak ortaya çıkarılabilir. Zira devlet tarafından yapılan yasal düzenlemelerde bu durum net şekilde dile getirilmiyor.

Yurt dışındaki bazı ülkeler yavaş yavaş Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul etmeye başladı. Ancak ülkemizde şu an için bununla alakalı bir girişim bulunmuyor. Ancak borsada birçok şirketin şu an için Bitcoin alıp sattığını net bir dille söylemek mümkündür. Hatta birçok dev şirket resmi olarak Bitcoin kullanımına başladı.

Bu durum, Bitcoin kullanımının illegal olmadığını ortaya koyar niteliktedir.

Bitcoin Satın Almak Suç mu?

Bitcoin Yasal Mı?

Çok önemli bir yatırım aracı haline dönüşen Bitcoin, yüksek bütçeli şirketler tarafından alınıp satılıyor. Şu ana kadar Bitcoin alım satımı yaptığı için yasal olarak cezaya çarptırılan herhangi bir kişi ya da kurum olmamıştır. Bu yönde emsal bir karar olmaması, Bitcoin işlemlerinin suç unsuru teşkil etmediğini ortaya koyuyor.

Bitcoin Hesabım Çalınırsa Ne Olur?

Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul eden ülkelerde, hesap çalınması durumunda yasal işlemler yapılabiliyor. Ancak ülkemiz Bitcoin’i henüz yasal para birimi olarak belirlemedi.

BDDK tarafından yapılan yasal düzenlemeler de, hesap çalıntı durumlarında devletin herhangi bir işlem yürütmeyeceğini ortaya koymuştu. Yani Bitcoin hesabınız çalındığı zaman devletten herhangi bir destek alamıyorsunuz.

Bu tarz durumları önlemek için Bitcoin’i teknik olarak doğru kavramak ve hesapları güvende tutmak gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here