Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1
231
Bitcoin

Dünya genelinde ülkelerin çok büyük tepkiler göstermesine rağmen her geçen gün değeri ve yatırımcı sayısı artan Bitcoin, gün içerisinde en çok araştırılan konulardan birisidir. Bu piyasaya yabancı olan bireyler, Bitcoin’in herhangi bir ülkeye ait olduğunu düşünse de, yaptıkları araştırmalarda, hiç de alışık olmadıkları bir durum ile karşı karşıya kalacaklardır. Bitcoin özellikleri ve kişilerin bu para birimi hakkında bilmesi gerekenleri, şu şekilde özetlememiz mümkündür.

 1. Bitcoin Kağıt Para Olarak Kullanılır Mı?
  Cevap: Bitcoin piyasaya sürüldüğünde birincil amacı, kağıt para kullanımını azaltmaktı. Kişilerin internet üzerinden güvenilir bir şekilde temin edip kullanabileceği Bitcoin, hangi koşulla olursa olsun, kağıt para olarak kullanılmamaktadır. Dünyanın belirli noktalarda Bitcoin ATM noktaları kurulmuş olsa da, kişiler buna talep göstermemektedir. Ancak, kişilerin Bitcoin cüzdanı seçiminde kağıt cüzdan kullanımı mümkündür.
 2. Bitcoin Neye Göre Artar?
  Cevap:
  Dövizin kur değeri belirlenirken etkili olan faktörler, Bitcoin için de geçerlidir. Serbest piyasada işlem görüyor olmasından dolayı, arz ve talep dengesinde meydana gelen açıktan dolayı fiyat artışı olabilmektedir. Ancak, en genel hali ile, kişilerin Bitcoin kullanımı ve Bitcoin yatırımına ilgisi arttıkça, fiyatlar da artış gösterecektir.
 3. Bitcoin Fiyatı Nasıl Düşer?
  Cevap:
  Yukarıda belirttiğimiz gibi, kişilerin ilgisi ve Bitcoin kullanım miktarları arttıkça, Bitcoin fiyatı artmaktadır. Ancak, kişiler bu dijital para birimine ilgisini düşürürse, bu durumda değer kaybı ortaya çıkacaktır.
 4. Bitcoin Nasıl Kullanılır?
  Cevap
  : Bitcoin, internet üzerinden geliştirilmiş dijital olarak nitelendirilen bir para birimidir. Madencilik olarak adlandırılan türde bir işlem sonucunda elde edilen Bitcoin, hem yatırım amaçlı hem de alışveriş işlemlerinde kullanılabilmektedir. Bu alışverişler, internet üzerinde kurulmuş sitelerden yapılabileceği gibi, Bitcoin kabul edilen mağazalar üzerinden de yapılabilmektedir.

Türkiye’de Bitcoin Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bitcoin özellikleri en basit hali ile yukarıdaki gibidir. Buna ek olarak, madencilik faaliyetine hiç girişmeden, tıpkı altın ya da döviz yatırımında olduğu gibi, al sat yaparak para kazanmak isteyen kişilerin, ilk olarak bir kripto para borsasına aracılık yapacak kurum seçmesi gerekmektedir. Şuan Türkiye’de sayısı 5’e yükselmiş olan kripto para borsası bulunmaktadır.

Burada kişilerin kendileri için üyelik oluşturmaları, sonrasında da yatırım yapmak istedikleri tutarı banka hesabı üzerinden firmalara göndermesi gerekmektedir. Ayrıca, Bitcoin alım işlemlerinde, kişilerin doğrudan tek Bitcoin ücreti ile piyasaya girmesine gerek yoktur. 100 TL gibi düşük bütçeler ile de kripto para borsası üzerinden alım yapabilirsiniz. Bu durumda o anki kur değeri dikkate alınarak, hesabınıza 0,0000xxxxx şeklinde bir Bitcoin değeri yansıtılacaktır. Bitcoin değerinde bir artış olduğunda, sizin kripto para miktarınız sabit kalacak ama Türk Lirası değeri artış ile doğru orantılı olacak şekilde yükselecektir.

Türkiye’De Bitcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekeler

Türkiye’de Bitcoin yatırımı yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir takım kurallar vardır. Bunların başında da firma seçimi gelmektedir. Çünkü, kişiler firma seçimleri sırasında hem kişisel bilgilerini hem de banka hesabı ile ilgili bazı özel bilgileri sisteme yüklemektedir. Eğer güvenilir bir firma ile hareket edilmezse, kişilerin hem Bitcoin tutarları tehlikeye girecek hem de banka hesapları.

Bunun yanı sıra, yapacağınız alım ve satım işlemlerinde bir takım komisyonlar tahsil edilecektir. Bundan dolayı, hem güvenilir hem de komisyon tutarı en düşük olan bankalardan birisini tercih etmelisiniz. Aksi taktirde, fiyat farklılıklardan dolayı elde edeceğiniz karların bir kısmını firma ile paylaşmak durumunda kalacak, uzun vadede de kayıp toplamınız bir hayli fazla olacaktır.

1 YORUM

 1. Bu aralar bitcoin işine girmeyi düşünüyordum ama içim de bir kaç korku vardı bunları makaleniz sayesinde yok ettim gerçekten çok teşekkür ederim iyi akşamlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here