Bitcoin Değeri Neye Göre Belirleniyor?

0
403
Bitcoin değeri nasıl belirleniyor?

Dijital para birimleri konusu açıldığında akla ilk gelen Bitcoin, türev para birimlerine göre kıyaslandığı zaman şuan en yüksek değere sahiptir. Ancak, ne bir ülkeye ait oluşu ne de bir Merkez Bankası tarafından yönetiliyor olmasından dolayı, kişiler Bitcoin fiyatları konusunda bitçok endişe duymaktadır. İlk olarak da, fiyatların kim tarafından ve neye göre belirlendiği merak edilmektedir. Bu konuya bir açıklık getirecek olursak, Bitcoin değeri belirlenirken, döviz piyasasındaki kuralların aynen geçerli olduğunu söz edebiliriz. Yani, arz ve talebe göre fiyat belirlenmektedir. Ayrıca, Bitcoin piyasaya sürülürken, belirli miktara kadar sınırlandırılmıştır. Bundan dolayı da, kısıtlı olarak değerlendirilmekte ve zor şartlarda elde edilen Bitcoin’in fiyatı giderek artmaktadır.

Bitcoin Fiyatı Nasıl Artar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Bitcoin fiyatları doğrudan arz ve talebe bağlıdır. Yani, piyasada kişiler Bitcoin’i ne kadar tercih ederse, bu durum onu o kadar popüler hale getirecektir. Dolayısıyla da fiyatının artmasına yol açacaktır. Şuan fiyatların artmasındaki temel neden de budur.

Fiyatlar incelendiği zaman asıl yükselişin, ülkeler arasında ödeme yöntemlerinde Bitcoin’in tercih edilmesi gösterilebilir. En güzel örnek ise, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye’ye gönderilecek olan yardımların, dijital para şeklinde yapılmasıdır. Buna ek olarak Avrupa’nın bazı ülkelerinde online alışverişler sırasında Bitcoin ile ödeme yöntemlerinin açılmış olmasını gösterebiliriz. Dünya ekonomisinde söz sahibi olan bu kesim, şuan Bitcoin’i her ne kadar sakıncalı bulsa da, şuanki fiyatlarda asıl söz sahipleridir.

Bitcoin Fiyatı Nasıl Düşer?

Bitcoin fiyatları, her ülkenin para birimine ya da yatırımlarda kullanılan emtialara göre ayrı ayrı belirlenmektedir. Bundan dolayı kişiler farklı piyasalar üzerinden arbitraj işlemi yapabilmektedirler. Ancak, yukarıda belirttiğimiz ve fiyatların artışı ile sonuçlanan durumlar, Bitcoin tarihinde her zaman yaşanmamaktadır.

Bitcoin’in değerinin nasıl düşeceği konusuna baktığımızda, piyasadaki güvenin azalmasını, talebin düşmesi ve arzın aynı şekilde artış göstermesini örnek gösterebiliriz. Bu durumda popülerliğini yitirecek olan Bitcoin, düşüşe geçecektir. Ancak, düşüşün hangi para birimine karşı olacağı ya da hangi ülkedeki yatırımcıların etkileneceği, net bir şekilde görülmeyecektir. Bunun için ülkelere ve piyasalara göre beklentilerin incelenmesi sonrasında da tespit yapılması gerekecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here