Birikim Yapmanın Yolları

0
145
Birikim Yapmanın Yolları Nelerdir?

Birikim yapabilmek için öncelikle bu konuda istekli ve kararlı olmanız gerekir. Birikim yapabilmek, ciddiyet ve sabır gerektirir. Günlük hayatta, farkında bile olmadan pek çok gereksiz harcama yapılır. Ama birikim yapmaya karar verildiğinde, en küçük harcama bile dikkat çeker ve yapılacak harcama daha dikkatli düşünülür.

Birikim yapabilmek için dikkat edilmesi gereken basit, birkaç önemli konu vardır.

Birikiminizin Bir Amacı Olmalıdır

Amacı olmayan gemiye hiç bir rüzgar bile yardım edemez. Amaç, hayatın her alanında vardır ve olmalıdır. Birikim yapmaya başlamadan önce, Neden Birikim Yapmalıyım?, Yapacağım Birikimin Amacı Nedir?, Birikim Yapınca Ne Yapacağım? gibi soruların cevapları bulunmalıdır.

Birikimle İlgili Seçeneğinizi Belirleyin

Birikim yapabilmek için 2 seçenek vardır. Birincisi; kazancı sabit tutup, harcamaları azaltmak. İkincisi; harcamaları sabit tutup, kazancı arttırmak. Genelde kazanç sabit ve arttırılması zor olduğu için, birinci seçenek tercih edilir. Yani kazancı sabit tutarak, harcamaları azaltmak.

Birikim Yapmak

Kazanç ve Harcama Tablosu Oluşturun

Bir işletme gibi, aylık bir kazanç ve harcama tablosu oluşturun. Tablon oluştururken, kazancı ayrıntılı olarak yazın. Maaş veya sabit gelir dışında ikramiye, avans vb gibi kazançları ayrıca belirtin. Tabloyu oluşturmadan önceki 1 ay içerisinde yapılan tüm harcamaları ayrıntılı olarak not edin. Daha sonraki aylar için, tuttuğunuz notlar yardımıyla yapacağınız harcamaları temel başlıklar altında alt başlıklar da ayrıntılı belirtin. (Mesela; Gıda – Ekmek : 30 (Gün) * 2 ADET= 60 ADET *1.50 TL = 90 TL) Harcama yaparken oluşturulan planın dışına çıkmamaya özen gösterin. Hesapta olmayan harcamalar için Diğer başlığı altında belli bir miktar para ayırın. Disiplinli ve kararlı olun, belirtilen harcama miktarının dışına kesinlikle çıkmayın. Gerekirse harcamaları ertelemeye çalışın.

Harcama Tablosundaki Temel İhtiyaçları Her Ay Azaltmaya Çalışın

Harcama tablosunda ihtiyaçlar için belirtilen harcama tutarını her geçen ay azaltmaya çalışın. Belli bir süre sonra küçük kısıtlamaların ne kadar büyüdüğünü göreceksiniz.

Zorunlu Olmayan İhtiyaçlardan Yavaş Yavaş Vazgeçmeye Çalışın

Zorunlu olmayan ihtiyaçlardan her ay birer birer vazgeçmeye çalışın. Bir anda bütün alışkanlıklarınızı değiştirmek çok zor olacaktır. Onun için yavaş yavaş vazgeçmeye çalışın. Bir süre sonra yeni hayata alışılacak ve belirlediğiniz amaç için bu kısıtlamalar normal karşılanacaktır.

Yaptığınız Birikimler Kolay Ulaşılabilir Olmasın

Her ay yaptığınız birikimler, ufak da olsa kolay ulaşılabilir bir yerde olmasın. Çünkü; birikiminizi her an harcayabilirsiniz. Örnek; Vadeli Banka Hesabı, Altın Hesabı gibi araçlar kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here