Bireysel Kredi Reeskontu Nedir?

0
432
Bireysel Kredi Reeskontu Nedir?

Gelişen dünya teknolojisi bankalar artık cep telefonlarımızda olmasına rağmen bankalara giden insan sayısı azınlık değil. Dünyanın ekonominin devam ettirebilmesi için ana kaynağı olan para gelirinizin yetmediği zamanlarda krediye başvurma durumunda kısa ve uzun vadede sizin ekonominizi kolaylaştırmaktadır. Kredi başvurusu ile alınan para ne kadar sıkışıklığı azaltsa da günü geldiği zaman toplu ödemek sizi zora sokabiliyor bu yüzden aylık ödeme kredileri daha çok tercih ediliyor.

Bankaların sunduğu konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi vs. krediler mevcut. Bunlardan birisini kullanan müşterilerin yıl sonu hesap dökümü zamanı geldiğinde hesaplarında kendilerinden habersiz Bireysel Kredi Reeskontu adında kesintiler yapılmaktadır. Bu müşteriler tarafından çok fazla eleştirilen bir konu. Bireysel Kredi Reeskontu bir diğer adıyla İskonto olarak adlandırılır.

Neden Bireysel Kredi Reeskontu Uygulanır?

231 sayılı vergi usul kanunun 281. İle 285. Maddelerinde bankalar ya da sigorta şirketlerinden tahsis edilecek mali gelirlerini ve borç senetleri için reeskont işlemi uygulanmaktadır. Bu işletmeler haricinde diğer işletmenlerin Reeskont yapmaları hükmen zorunlu değildir. Bireysel Kredi Reeskontunu bankalar, bankerler ya da sigorta şirketleri bünyelerinde hesaplamış olduğu Reeskontalar kendi müşterilerinin dönem hesaplarına yazarak uygulama zorunlulukları olduğu anayasada yazmaktadır ve yasal bir işlemdir.

Kesilen Reeskontu Nasıl Öğrenilir?

Bir kredi başvurusu yapacağınız zaman banka görevlilerinden bilgilendirme isteyebilirsiniz ve kredi çekileceği zaman sözleşmede yazanları iyi incelenmesi gerekmekte. Bu her bankaya göre değişiklik göstermektedir daha uygun miktarlarda ödene biliniyor. Şunu unutmayalım ki bu işlemler bankalara nakit akışını sağlarken hem de devlet ekonomisinde çok büyük bir etken olmaktadır.

Kesilen Reeskont Nasıl Geri Alınır?

Kesinti tutarını takip ettikten sonra müşteri temsilcisi aracılığıyla geri iade talep ediliyor. Fakat banka sözleşmesinde kredi reeskontu ile ilgili bir madde bulunmaması halinde kesinti tutarları hesaba havale ya da EFT ile aktarılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here