Bireysel Emeklilik Sistemi Mevzuatı

0
347
Bireysel Emeklilik Sistemi Mevzuatı

Bireysel emeklilik sistemi kişilerin aktif çalışma dönemleri boyunca düzenli tasarruf ederek emeklilik dönemlerinde ek bir gelir sağlanmasına yönelik kurulmuş ve devlet tarafından desteklenmiş bir sistem.

Sistem 2003 yılında ilk emeklilik şirketlerinin kurulması ile faaliyete geçiyor. 2003 yılı öncesi faaliyet gösteren hayat sigortası şirketlerinin faaliyetleri ile başlarda sıkça karıştırılmış olsa da bireysel emeklilik sistemi gerek mevzuatlarında belirtildiği üzere gerekse vaad ettiği imkanlar dahilinde hayat sigortalarından kolaylıkla ayırt ediliyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi ve Hayat Sigortası Arasındaki Benzerlik ve Farklar 

Öncelik ile bireysel emeklilik sisteminde de hayat sigortalarında da aylık yatırılan prim ödemeleri mevcut. Emeklilik sisteminde bu prim ödemeleri devlet tarafından belirlenen ve kullanıcı tarafından seçilen fonlarda değerlendiriliyor. Bireysel emeklilik sisteminde vefat ya da sakatlık yani iş göremezlik durumunda size ödenen ekstra bir ödeme yani tazminat söz konusu değil fakat hayat sigortalarının kuruluş amacı kişinin vefat ya da sakat kalma durumunda kişiye ödenecek tolu para ile kişiye bir gelir sağlamak olduğu için hayat sigortası ürünü kullanan kişiler bu riskler başlarına geldiğinde bir tazminat alıyorlar.

Hayat sigortaları yıllık yapılabileceği gibi 10 yıllık da yapılabiliyor. Sözleşmede belirtilen süre bitiminde risk gerçekleşmediği takdirde ise kişi sistemden her hangi bir ödeme almıyor. Yani hayat sigortaları sadece risklere karşı kişiyi ve ailesini teminat altına alan bir finansal ürün iken bireysel emeklilik sistemi tamamen bir tasarruf sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Emekli Olunur?

Sisteme dahil olan kişiler her ay düzenli olarak sisteme prim ödemelerini yapıyor ve bu pirimler kişinin seçmiş olduğu fonlarda değerlendiriliyor . Sisteme dahil olan kişiler ödeme zorluğu yaşadıkları zaman sistemde durdurma işlemi yaparak bir yıla kadar prim ödemelerini durdurabiliyor. Durdurma işlemi yapılsa dahil içerideki para fonlarda değerlendirilmeye devam ediliyor. Kişinin ölüm halinde kişinin ailesine ekstra bir teminat verilmiyor fakat içerideki birikimi lehtarlarına ödeniyor.

Sisteme dahil olma yaşı on sekiz olup sistemden emekli olabilmek için sistemde on yıl düzenli ödeme yapmak ve de 56 yaşını doldurmuş olmak şartı aranıyor. Bu kriterleri yerine getiren kişiler emeklilik haklarını kullanarak içerideki birikimlerini ister toplu para olarak alıyor isterlerse de aylık maaş ödemesi şeklinde maaşa bağlanabiliyor. Sisteme dahil olup erken sistemden ayrılmak isteyenlerden on yılı doldurmadan çıkanlardan yüzde 15, on yılı doldurup 56 yaşını beklemeden ayrılanlardan yüzde 10 ve tüm şartları tamamlayıp on yılı doldurup 56 yaşını bekleyip çıkanlardan ise sadece yüzde 3.75 gelir vergisi kesintisi uygulanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here