Bireysel Emeklilik Sistemi Mevzuatı

0
140
Bireysel Emeklilik Sistemi

Bu konu hakkında çıkartılan yönetmelik, vatandaşların bireysel emeklilik sistemine girdiği tarihte konu ile ilgili sözleşmenin düzenlenmesinden, vatandaşın sistemden kendi isteği ile, ölüm, sakatlık veya emeklilik zamanı geldiğinde sözleşmenin sona ermesine kadar geçen sürede sözleşme yapan vatandaşların menfaatlerini ve yükümlülüklerini belirtir, konunun işlemesine dair kuralları düzenler.

Mevzuatın Kanun Maddesi

Bireysel emeklilik sistemi mevzuatı 28.3.2001 tarih ve 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf Sistemi Kanununa istinaden yeniden düzenlenmiştir. Yeni düzenlenen mevzuata istinaden bireysel emeklilik sözleşmesi ferdi veya toplu olarak yapılabilir. Toplu bireysel emeklilik sözleşmesi, işveren toplu emeklilik sözleşmesi veya mevzuatta belirtilen maddenin üçüncü fıkrası içerisinde bulunan bölümlere istinaden gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmesi düzenlenir. Yaşı 18 yaşından küçük çocuklar ve kendisine vasi tayin edilen kısıtlı vatandaşlar için yapılan bireysel emeklilik sözleşmeleri, bu sözleşmelerine istinaden de yapılacak işlemler 11.01.2011 tarih ve 6098 sayılı Borçlar Kanunumuzun ayrıca 22.11.2001 tarih ve 4721 sayılı Medeni Kanunumuzun eylemleri hükümlerine tabidir. Bireysel emeklilik sözleşmesi, kişisel emeklilik programına bağlı bir şekilde düzenlenen ve sigorta firması ile bireysel emeklilik sigortası yaptıran kişiler arasında yapılan bir sözleşmedir.

Toplu Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik Sözleşmesi

İşverenin çalışanları için sigorta şirketi ile karşılıklı olarak toplu bir şekilde düzenlediği bireysel emeklilik sözleşmesine de grup emeklilik sözleşmesi denmektedir. İşveren bireysel emekliliğe giriş yapacak çalışanlarından onay aldıktan sonra onların adına katkı payı ödeyebileceği veya katkı payının ödenmesine aracı olabileceği katılımcı adına işlem yapan işveren ile sigorta şirketinin taraf olarak görüldüğü emeklilik sözleşmesinde belirlenir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Neden Geliştirilmiştir?

Ülkemizde yaşayan kişilerin ileriye dönük geleceğini garanti altına alınması için hazırlanan Bireysel emeklilik sistemi mevzuatı kısaca sisteminin amacını, kapsamını, emeklilik sözleşme türlerini ve taraflarını, bilgilendirme, teklif ve düzenlenmesi gibi konuları maddeler halinde kanuna uygun olarak bildirmek üzere yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here