Bankalardan Kredi Alabilmenin Yolları

0
257
Bankalardan Kredi Alabilme Yolları

Kredi çekmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Krediye duyulan ihtiyacın artış göstermesinin arasında birçok neden bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni nakit paraya duyulan yoğun ihtiyaç gösterilmektedir. Özellikle nakit ihtiyacının duyulduğu eğitim, sağlık gibi durumlarda krediye başvurulmaktadır. Aynı zamanda da taşıt, ev, arazi almak içinde kredilere başvurmaktadır. Hatta bazı durumlarda yeni evlenecek olanlar veya evini yeniden düzenlemek isteyenlerde kredi alarak bu isteklerini yerine getirmektedir.

Krediye olan bu ihtiyacın ve talebin farkında olan bankalar ise krediler konusunda çeşitlendirmeye gitmektedir. Kredi çekmek isteyen kişilerin istediği miktara göre farklı seçenekler hemen hemen bütün bankalar da bulunmaktadır.

Kredi Alabilmenin Yolları Nelerdir?

Kredi almak için sadece talep etmek gerekmez. Aynı zamanda da bankaların istediği şartları da sağlamak gerekmektedir. Kredi alabilmek için ilk olarak belli başlı noktalara dikkat etmek gerekir. Kredi almak isteyen kişilerin ilk olarak ne amaçla krediyi kullanacaklarına karar vermeleri gerekmektedir. Kullanım amacı bilinen kredilere uygun olarak yapılan başvurular her zaman tüketici yararına olacaktır. Kullanım amacına göre kredi başvurusu yapmak bankalar tarafından da olumlu karşılanacak bir yoldur. Bununla birlikte bankalara kredi için başvuru yapılırken her bankaya aynı anda başvuru yapmamak gerekir. Bu durum bankalar da güvensizlik olarak adlandırılacaktır. Yani kredi için tek bir bankaya başvuru yapmak her zaman kredi alma konusunda kişiye avantaj sağlamaktadır.

Kredi Alabilmek İçin Bankaların Şartları

Kredi başvurusu yaparak kedi almak mümkün değildir. Kredi için aynı zamanda da bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bankaların tercih ettiği şartlarda belli başlı farklılıklar bulunsa da genel olarak kredi için istenen şartlar benzerlik göstermektedir.

Kredi çekmek isteyen kişilerin bankalar ile herhangi bir finansal sıkıntısının olmaması gerekmektedir. Yani bankalara ödenmemiş veya ödenmesinde sıkıntıya düşülmüş bir kredi borcunun bulunmaması gerekmektedir. Bu borcun miktarı konusunda herhangi bir kıstas bulunmamaktadır. Herhangi küçük bir kredi kartı borcu bile kredi çekebilme konusunda kişilerin önünde bir engel olabilmektedir. Bu nedenle kredi almak isteyen kişilerin finansal borçları konusunda hassas olmaları gerekmektedir.

Kredi Alabilmek İçin Kredi Notu

Kredi NotuKredi almak isteyen kişiler için bazı özellikleri taşımak neredeyse zorunludur. Bunlardan birisi de kredi notudur. Kredi notu kişilerin finansal karneleri gibi bir anlam taşımaktadır. Kredi notu finansal kuruluşlar ile kişiler arasında ki ilişkileri net bir şekilde göstermektedir. Bu nedenle bankalar kredi verecek olduğu kişilerin kredi notunu esas alırlar. Kredi notu kişilerin borçlarını ödeme düzenini de göstermektedir. Çünkü kredi notunun yüksek olması bankadan alınan kredilerin düzenli olarak ödendiğinin bir göstergesidir. Kredi notunun yüksek olması için düzenli borç ödemesi yapmak gerekir.  Aynı zamanda da kredi notundan bahsedebilmek için bankalar ile finansal ilişkilerin bulunması şarttır. Sadece düzenli ödenen bir kredi kartının bulunması bile kredi notunu yükseltebilir.

Kredi İçin Bankaların İstediği Belgeler

Kredi çekmek isteyenlerden bankaların belirli belge istekleri olmaktadır. Bu belgeler bankaların müşterilerini tanıması için gereklidir. Genellikle istenen belgelerin başında maaşı gösteren bir gelir belgesidir. Sadece maaş değil, sabit kira, çiftçilik gelirleri olanlarda bunu belgeleyerek bankaya gelir belgesi olarak verebilir. Aynı zamanda da emekli olan kişilerde bununla ilgili belge ile kredi alabilecektir. Gelir belgesinin yanında genellikle ikametgah, fatura, kimlik gibi belgelerde istenebilmektedir. Kredi için gereken kredi talep formu da eksiksiz ve doğru olarak doldurularak bankaya teslim edilmelidir. Form da yanış bilgilerin bulunması kredi almayı engelleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here