Bankalarda Unutulan Paralar Nasıl Sorgulanır?

0
431
Bankalarda Unutulan Paralar Nasıl Sorgulanır?

Bankalar günlük hayatın vazgeçilmez kurumları arasında yer almaktadır. Artık hemen hemen herkesin banka ile ufak da olsa işleri olmaktadır. Bankalar müşterilerine ihtiyaç duydukları küçük ya da büyük miktarlı kredileri vermektedir. Bankaların en fazla kar sağladıkları ürünleri genellikle krediler olmaktadır.

Kredinin yanı sıra kredi kartları bankaların sunduğu ürünler arasında yer almıştır.  Kredi kartları nakit para gibi kullanılan paradan sonra likiditesi en fazla olan araçlardır. Kredi kartları her yerde kendisine kullanım alanı bulmaktadır. Bunun yanı sıra bankaları para biriktirmek için de kullanılmaktadır. Bankalarda bulunan vadeli veya vadesiz hesaplar aracılığıyla para biriktirilebilir. Aynı zamanda da bu yol ile para arttırılabilir.

Bankalar da Hesap Açma

Bankalarda Unutulan Paralar Nasıl Sorgulanır?Bankalarda hesap açmak birçok işi kolayca halledebilmek açısından önemlidir. Bankalarda ki hesaplar aynı zamanda da kredi veya kredi kartı alabilmek için de önem kazanmaktadır. Çünkü kredi notunun yükselebilmesi için bankada bir hesabın bulunması şarttır. Bankalardan hesap açtırmak kolayca havale yapabilmek, para çekmek açısından da gereklidir. Günümüzde çoğu çalışan maaşlarını, kiralarını ve daha birçok gelirlerini bankalar aracılığıyla almaktadır. Yani artık herkesin bankalar ile az da olsa mecburi bir ilişkisi bulunmaktadır.

Bankalardan hesap açtırmak son derece basit ve zahmetsiz bir iştir. Sadece bankaya hesap açtırmak ve hesabın türünü doldurulacak formda belirlemek yeterli olacaktır. Bu hesabı canlı tutmak kişilerin finansal ilişkileri açısından gereklidir.

Bankalarda Hesaplarda Para Unutulur Mu?

Bankaların çok sık kullanılması günümüzün kaçınılmaz gereklilikleri arasında yer almaktadır. Bu gerekliliklerin nedeni maaş, herhangi bir gelir veya kredi olabilmektedir. Bazen de para biriktirmek amacıyla da vadeli veya vadesiz hesaplar açılabilmektedir. Açılan bu hesaplar başka hesapların açılması ile birlikte unutulabilmektedir. Yeni açılan hesaplar ile birlikte eski hesapların kapatılması gibi bir durum kendiliğinden olamaz. Yani kişi eski hesaplarını ancak kendi talebi ile kapatabilir. Bazı durumlarda bu hesapların kapatılması unutulmuş olabilir. Unutulan banka hesaplarında genellikle para da unutulmuş olmaktadır. Bankalarda unutulan bu paralara bankanın müdahale etme yetkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle de banka da para uzun süre kalabilmektedir.

Unutulan Banka Hesapları Nasıl Sorgulanır

Bankalar ile olan uzun ilişkiler eski dönemlere dayanmaktadır. Bu nedenle bazen eski hesaplar unutulmuş olabilmektedir. Unutulan hesapların sorgulanabilmesi oldukça olay bir işlemdir. Bunun için yapılması gereken Türkiye bankalar birliği sitesine giriş yapmaktır. Bu site de yapılacak olan basit bir arama ile unutulmuş hesap olup olmadığı kolayca öğrenilebilecektir. Bankalar birliği sitesinde yer alan arama kısmına adı soyadı ve kod girmek gerekir. Bununla birlikte hangi bankada hesabın unutulduğu düşünülüyor ise o banka seçilmelidir. Gerekirse bütün bankaların olduğu bir seçenekle gereken arama yapılabilir. Gereken bilgilerin doldurulması ile birlikte unutulan banka hesabınız varsa tespit edilebilecektir.  Kısa süre içinde bankaya müracaat edilerek hesabın kapatılmasını talep etmek gerekir. Tabi ki unutulan para varsa da bankadan temin edilmelidir.

Unutulan Banka Hesaplarında Zamanaşımı

Unutulan banka hesapları Türkiye bankalar birliği sitesinden sorgulanabilmektir. Ama yapılan son işlem talebi tarihinden itibaren on yıl içinde herhangi bir işlem yapılmayan veya aranmayan hesap zamanaşımına uğramaktadır. Yani bankacılık kanunu 62. Madde de yer alan bu bilgiye göre unutulan herhangi bir hesap olsa bile 10 yıl sonra kendiliğinden kapanacaktır. Bankada ki hesabın zaman aşımına uğraması ile birlikte hesapta para olması halinde ise para tasarruf mevduatı sigorta fonuna devredilmektedir. Bu nedenle bir an önce hesaplar kontrol edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here